Príspevok z odborného seminára: Prevencia vybraných sociálnopatologických javov, ktorý sa konal 24. 3. 2023 v BMC SAV v Bratislave.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ak si na internete kliknete na slovo diéta alebo diet (angl.), vychrlí sa na vás viac ako 4 550 000 000 odkazov za 0,39 sekundy. Nie vždy však ide o relevantné a dôveryhodné zdroje.

Práve relevantnosť informácií hrá dôležitú rolu pri budovaní návykov detí v súvislosti so životosprávou. Dnes majú adolescenti a deti prístup k internetu, a teda aj k informáciám o strave lepší ako kedykoľvek v minulosti. Nesie to so sebou, žiaľ, aj riziká. Množstvo komerčných diét sľubuje zaručené schudnutie, prípadne uzdravenie z mnohých ochorení a priam magické účinky na takmer všetko týkajúce sa zdravia a výzoru. Množstvo z tvrdení predajcov diét je však zavádzajúce a v niektorých prípadoch sú nebezpečné. Štúdie ukazujú stúpajúci trend diétovania u dospievajúcich (Paediatr Child Health. 2004 Sep).

Na sociálnych sieťach sa zdieľa veľa „overených“ a zaručených „receptov“, ako schudnúť, často bez vedecky podložených informácií. Záleží na tom, ako sú diéty zostavené, či sú to napríklad nízkosacharidové alebo nízkotukové, keto diéty a podobne.

Nutričná intervencia je základom manažmentu pacientov s diabetom 2. typu (cukrovkou; Fábryová a spol. 2021). Kľúčový je aj správny výber nutričnej terapie. Keďže 90 % pacientov s DM2 má obezitu, zväčša je pre týchto pacientov vhodná redukčná diéta, čiže hypokalorická diéta (HCD, t. j. energetický príjem je nižší ako výdaj).

Rozlišujeme niekoľko typov redukčných diét z energetického hľadiska:

  • hypokalorická (HCD; obvykle 1 400 – 1 600 kcal pre ženy a 1 700 – 1 900 kcal pre mužov) – diéta dokáže pokryť potreby z hľadiska mikronutrientov;
  • nízkokalorická diéta (LCD; obvykle 800 – 1 200 kcal) – diéta nedokáže pokryť potreby z hľadiska mikronutrientov, preto je potrebná suplementácia napríklad vitamínmi  a minerálmi;
  • veľmi nízkokalorická diéta (VLCD; obvykle < 800 kcal) – je možné ju využiť len krátkodobo, diéta nedokáže pokryť potreby z hľadiska mikronutrientov, preto je potrebná suplementácia (pozri nižšie).

Dnešné požiadavky na nutričnú intervenciu však zahŕňajú viac ako len krátkodobú „diétu“. Ide o plánovanú, štruktúrovanú a postupnú zmenu zloženia stravovacieho a pitného režimu, jej načasovanie, správnu (ne)tepelnú úpravu stravy a podobne. Nutričný terapeut s pacientom postupne hľadá ten správny výživový vzorec v súlade so súčasnými nutričnými odporúčaniami a „evidence based medicine“ (EBM). Z hľadiska makronutrientov je v zásade jedno, či ide o nízko alebo vysokosacharidovú diétu, najdôležitejší faktor redukcie hmotnosti je kalorický deficit (Tay a spol. 2015).

Pokiaľ ide o pacientov s cukrovkou 2. typu, aj renomovaní diabetológovia na Slovensku uverili priam zázračnému efektu tzv. NFI diéty. Tento stravovací program vytvorili autori z Veľkej Británie, ktorí však v žiadnom serióznom časopise nepublikovali klinické štúdie porovnávajúce efekt NFI diéty a inej VLCD. Údajne pri NFI diéte ide o stravovací plán zložený výlučne z rastlinnej potravy. Jedálniček pozostáva z ovocia, zeleniny, strukovín, orechov a semien. Je šitý diabetikovi na mieru podľa jeho veku, pohlavia, výšky, hmotnosti a pridružených diagnóz. Takéto stravovanie trvá len 14 až 26 týždňov. Uvádza sa, že pri NFI sa neobmedzujú prijaté kalórie, čo však v praxi nie je pravda, lebo zoznam povolených potravín je veľmi oklieštený. Za dôležité sa pokladá, aby sa dodržiavala konzumácia len predpísaných kombinácií potravín. Pravdou je, že ide o VLDL vegánsku diétu, ktorá poctivo ju dodržiavajúcim pacientom môže priniesť okrem želanej straty tukovej hmoty aj stratu svalovej hmoty a pocit extrémnej slabosti, únavy a podobne. Žiaľ, propaguje ju aj zdravotná poisťovňa Dôvera na svojich stránkach.

Správne využitie diéty s veľmi nízkym množstvom kalórií (VLCD)

VLCD sa používa v liečbe obezity ako krátkodobá intervencia s obsahom len 400 – 800 kcal na deň. Zväčša ide o komerčné prípravky (tekuté, práškové, vo forme pudingov), ktoré obsahujú najmä bielkoviny a minimum tukov či sacharidov. Existuje viacero postupov. Uvádzam príklad protokolu VLCD, ktorý sa skladá z 3 fáz: aktívnej, reedukačnej a udržiavacej (Muscogiuri a spol. 2021).

V aktívnej fáze sa počas prvých 2 – 3 týždňov konzumuje 600 – 800 kcal v podobe prášku, ktorý sa zarába s vodou (86 g bielkovín; 40 g tukov; 30 g sacharidov). Neskôr v druhej a tretej fáze sa k práškovému prípravku pridáva jedno alebo dve proteínové jedlá, napríklad mäso, tvaroh, losos a pod. (max. 200 kcal).

V reedukačnom štádiu počas 4 – 8 týždňov tvorí denný energetický príjem 1 200 – 1 500 kcal/deň (86 g bielkovín; 40 g tukov; 125 – 200 g sacharidov). Sacharidy sa postupne navyšujú. Odporúčajú sa potraviny s najnižším glykemickým indexom (GI; zelenina, ovocie a mliečne výrobky – 4. fáza), nasledujú potraviny so stredným GI, ako sú strukoviny (5. fáza). Celozrnné potraviny sa pridávajú v 6. fáze.

V udržiavacej fáze tvorí denný energetický príjem 1 500 – 2 000 kcal/deň (90 – 120 g bielkovín; 40 – 50 g tukov; 180 – 220 g sacharidov). Pri VLDL sú bežné aj vedľajšie účinky, napríklad poruchy súvisiace s dehydratáciou, prechodná hypoglykémia, gastrointestinálny diskomfort, cholelitiáza, hyperurikémia, strata svalovej alebo kostnej hmoty a podobne. Vedľajším účinkom sa dá zabrániť, ak by sa správne dodržali príslušné indikácie i kontraindikácie pre VLCD a počas procesu sa monitorovali klinické a laboratórne parametre. Samozrejmosťou sú aj výživové doplnky na zabránenie straty mikronutrientov (vitamíny, minerály a podobne). Ak sú tieto diéty bohaté na bielkoviny a majú vysoký obsah tukov a nízky podiel sacharidov, môže to viesť k následnému vzostupu plazmatických hladín celkového cholesterolu a TG, čím sa na druhej strane môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych chorôb. VLCD by sa preto mali vykonávať len pod odborným dohľadom lekára a nutričného terapeuta.

text: Mgr. Michal Páleník – Planeat, s. r. o.

Literatúra

FÁBRYOVÁ Ľ. a spol. 2021 ŠDTP na komplexný manažment nadhmotnosti/obezity v dospelom veku.
https://www.standardnepostupy.sk/standardy-obezitologia/

JURAY S, AXEN KV, TRASINO SE. Remission of Type 2 Diabetes with Very Low-Calorie Diets – A Narrative Review. Nutrients. 2021 Jun 18;13(6):2086. doi: 10.3390/nu13062086

MUSCOGIURI G, EL GHOCH M, COLAO A, HASSAPIDOU M, YUMUK V, BUSETTO L; Obesity Management Task Force (OMTF) of the European Association for the Study of Obesity (EASO). European Guidelines for Obesity Management in Adults with a Very Low-Calorie Ketogenic Diet: A Systematic Review and Meta-Analysis. Obes Facts. 2021;14(2):222-245. doi: 10.1159/000515381.

RYAN DH, KAHAN S. Guideline Recommendations for Obesity Management. Med Clin North Am. 2018;102(1):49-63. doi: 10.1016/j.mcna.2017.08.006

SILVEIRA EA, NOLL PRES, MOHAMMADIFARD N, RODRIGUES APS, SARRAFZADEGAN N, de OLIVEIRA C. Which Diets Are Effective in Reducing Cardiovascular and Cancer Risk in Women with Obesity? An Integrative Review. Nutrients. 2021 Oct 4;13(10):3504. doi: 10.3390/nu13103504

RELATIONSHIP BETWEEN DIET AND MENTAL HEALTH IN CHILDREN AND ADOLESCENTS: A SYSTEMATIC REVIEW

ADRIENNE O’NEIL BA(PSYCH/SOC)(HONS), PHD, SHAE E. QUIRK BAPPSCI (PSYCH), GRADDIPPSYCH, SIOBHAN HOUSDEN MA (HONS), SHARON L. BRENNAN BA (HONS), PHD, GCALL, LANA J. WILLIAMS BPSYCH, GRADDIPAPPPSYCH, PHD, ASSOC MAPS, JULIE A. PASCO BSC (HONS), DIPED, PHD, MEPI, MICHAEL BERK MBBCH, PHD, AND FELICE N. JACKA PGDIPSCI, PHD

ANJALI KASHYAP 1, ALEXANDER MACKAY 1, BEN CARTER 2, CLAIRE L FYFE 3, ALEXANDRA M JOHNSTONE 3, PHYO K MYINT 4 5

INVESTIGATING THE EFFECTIVENESS OF VERY LOW-CALORIE DIETS AND LOW-FAT VEGAN DIETS ON WEIGHT AND GLYCEMIC MARKERS IN TYPE 2 DIABETES MELLITUS: A SYSTEMATIC REVIEW AND META-ANALYSIS

PAEDIATR CHILD HEALTH. 2004 SEP; 9(7): 487–491.DOI: 10.1093/PCH/9.7.487DIETING IN ADOLESCENCE

Mgr. Michal Páleník

Odborník na zdravú životosprávu Spoluzakladateľ spoločnosti Planeat – profesionálnej platformy v oblasti výživového poradenstva, ktorá zahŕňa aplikáciu pre odborníkov na zostavovanie profi jedálničkov, Poradenstvo v oblasti výživy pre klientov a wellbeing programy pre firmy. Je tiež spoluzakladateľom a členom správnej rady Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu a členom Slovenskej obezitologickej asociácie. V minulosti spolupracoval so športovcami ako Dominika Cibulková či Veronika Velez-Zuzulová. V relácii Extrémne premeny Slovensko na TV Markíza pôsobí ako výživový expert. Príbehy ľudí ho motivovali napísať knihu Vystúpte z kolotoča diét.

Tento článok bol zverejnený 5. 4. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.

Skip to content