AMFO

AMFO 2023 vizuál - ideový

Pripravte sa na trojdňovú oslavu fotografie. Čaká vás množstvo výstav, workshopov, prednášok, súťaží a slávnostné vyhodnotenie najlepších diel 51. ročníka celoštátnej postupovej súťaže amatérskej fotografickej tvorby AMFO od autorov a autoriek, ktoré postúpili z 32 regionálnych a 8 krajských kôl súťaže. Uvidíte množstvo aktuálnych tém spracovaných vo forme analógovej či digitálnej fotografie, ale nájdete tu aj mokrý kolódiový proces, kyanotypiu, instax, fotoobjekty, inštalácie a autorské fotoknihy.

AMFO je celoštátna postupová súťaž a výstava amatérskej fotografickej tvorby, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku. Uskutočňuje sa od roku 1952 (v rokoch 1973 – 2005 pod názvom AMFO a DIAFOTO). Súťaž je určená pre všetky vekové skupiny: I. skupina – do 15 rokov, II. skupina – od 15 do 25 rokov, III. skupina – nad 25 rokov. Autori a autorky súťažia v kategóriách: samostatná fotografia, diptych, cykly a seriály, experiment. Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností, vizuálnej gramotnosti, umelecký a odborný rast jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie fotografickej tvorby.
Základnými hodnotami AMFO sú ľudskosť, rôznorodosť, autentickosť a nadšenie pre fotografiu.

Najdôležitejšia časť AMFO je rozborový seminár, na ktorom sa ešte pred zverejnením výsledkov stretne odborná porota v zložení Lenka Lindák Lukačovičová, Jana Hojstričová, Šimon Parec, Peter Fabo a Dávid Doroš s účastníkmi a účastníčkami súťaže, aby otvorili diskusiu o prihlásených fotografiách a vzájomne sa obohatili o nové pohľady, inšpirácie a motivácie k ďalšej tvorbe.

AMFO nie je len súťaž, ale jednou z jej priorít je podpora fotografickej komunity. AMFO ako festival sa otvára širšej verejnosti a ponúka sprievodný program, ktorý sa snaží vzdelávať a vytvárať priestor na diskusie a výmenu skúseností.

Návštevníci a návštevníčky festivalu sa môžu zapojiť do workshopov zameraných na alternatívne fototechniky, akými sú kyanotypia, lumen print či transfer fotografie na sklo, z ktorých si odnesú vlastné originálne fotografické dielo. Na fotokvíze si môžu otestovať pozornosť, vedomosti a získať vecné ceny aj množstvo nových poznatkov.

Odporúčanou témou tohto ročníka je IDENTITA, ktorá sa objavuje vo výstavách i v sprievodom programe. Každoročne vydávaný dvojkatalóg k podujatiu obsahuje aj výber diel k odporúčanej téme, jeho kurátorkou je v tomto roku fotografka Zuzana Pustaiová. Vybrané fotografie sa objavia aj v netypickej plagátovo-pexesovej podobe, ktorá bude súčasťou nedeľného pexesového turnaja.

Všetky podujatia AMFO 2023 sú bezplatné a vhodné pre všetky generácie fotonadšencov a nadšenkýň. Festival sa uskutoční 27. – 29. októbra 2023 v Martine. Hlavným organizátorom podujatia je Turčianske kultúrne stredisko v Martine, hlavným partnerom a odborným garantom je Národné osvetové centrum.

AMFO 2023 programový plagát

Aktuality

AMFO 2023 Sprievodná výstava - 43. Národní soutěž fotografie - článok

43. Národní soutěž fotografie

Kolekcia víťazných fotografií Národní soutěže fotografie, nám ponúka to najlepšie z českej amatérskej fotografie za uplynulý rok a je súčasťou našej dlhodobej zahraničnej spolupráce s NIPOS – Artama Praha.

Čítať viac »

Chcem sa prihlásiť

Prihlasovanie do AMFO 2024 spúšťame v januári 2024.

Informácie na tejto stránke boli zverejnené 18. 9. 2018 a naposledy aktualizované 28. 11. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.