Divadelní historici určili deň vzniku ochotníckeho divadla na 22. augusta 1830 v Liptovskom Mikuláši. V tento deň zahrali mikulášski študenti a mládež veselohru Janka Chalupku Kocúrkovo. Organizátorom, hlavným účinkujúcim i hlavou tohto divadelného podujatia bol vydavateľ kníh Gašpar Fejérpataky – Belopotocký. Od tejto udalosti sa začínajú písať dejiny slovenského neprofesionálneho divadelníctva.
Od konca 50. rokov 20. storočia vystupoval ako koordinátor a odborný garant neprofesionálneho divadelného diania na Slovensku Osvetový ústav, neskôr Národné osvetové centrum. V roku 1961 sa po prvýkrát uskutočnili prehliadky neprofesionálneho divadla – Divadelná Spišská Nová Ves i Belopotockého Mikuláš.
V súčasnosti NOC odborne zastrešuje viaceré celoštátne súťaže, prehliadky a festivaly neprofesionálneho divadla – divadla dospelých (Belopotockého Mikuláš), divadla mladých (FEDIM), detskej dramatickej tvorivosti (Zlatá priadka), celoštátny festival divadla mladých a dospelých hrajúcich pre deti (Divadlo a deti) a vrcholný celoštátny festival neprofesionálneho divadla a umeleckého prednesu so zahraničnou účasťou (Scénická žatva).
V roku 2025 oslávime 50. výročie festivalu Belopotockého Mikuláš
V roku 2025 oslávi celoštátna postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš 50. výročie.
FEDIM 2025 prinesie veľké zmeny
Svoje 10. „narodeniny“ oslávi FEDIM na novom mieste. Ďalšou podstatnou zmenou je termín konania.
Ukončenie divadelného kurzu NOC
Keď absolvujú divadelníci, je to zábava – návštevníci festivalu Scénická žatva boli súčasťou netradičnej absolventskej skúšky.
Scénická žatva 2024: Najviac ochotníckych oskarov si odniesli do Žiliny
Festival Scénická žatva, vrcholná prehliadka neprofesionálneho divadla na Slovensku, sa konal posledné augustové dni tradične v Martine.
Scénické vence – Oskary ochotníkov rozdáme na konci augusta
Tí najlepší zabojujú na festivale Scénická žatva o prestížne ocenenia Scénický veniec, ktoré sú slovenskými ochotníckymi oskarmi.
Zlatá priadka
Na Zlatej priadke každoročne prebiehajú vzdelávacie dielne/semináre pod vedením slovenských, ale aj zahraničných lektorov. Sú určené vedúcim a režisérom detských divadelných súborov. Na Zlatej priadke 2018 to bol divadelný workshop
Divadlo a deti
Na Divadle a deti každoročne prebiehajú vzdelávacie dielne/semináre pod vedením slovenských, ale aj zahraničných lektorov. Sú určené vedúcim a režisérom divadelných súborov tvoriacich pre deti.
Tvorivá dramatika
Metodické listy: Tvorivá dramatika (autorka: Marica Šišková)
Storytelling – podoba rozprávačstva
Webinár vznikol na festivale TVOR•BA 2½ a je určený pre všetkých divadelníkov (hercov, režisérov, pedagógov…). Kto je rozprávač? Môže byť storytelling užitočný pri príprave inscenácie? Technika storytellingu s ukážkami a
Nové prístupy v divadelnej fotografii
Diskusia sa konala na festivale TVOR•BA a je určená pre ochotnícke divadlá, amatérskych aj profesionálnych fotografov a pre širšiu verejnosť so záujmom o fotografiu a divadlo. Zaujíma vás, prečo je