
Divadelní historici určili deň vzniku ochotníckeho divadla na 22. augusta 1830 v Liptovskom Mikuláši. V tento deň zahrali mikulášski študenti a mládež veselohru Janka Chalupku Kocúrkovo. Organizátorom, hlavným účinkujúcim i hlavou tohto divadelného podujatia bol vydavateľ kníh Gašpar Fejérpataky – Belopotocký. Od tejto udalosti sa začínajú písať dejiny slovenského neprofesionálneho divadelníctva.
Od konca 50. rokov 20. storočia vystupoval ako koordinátor a odborný garant neprofesionálneho divadelného diania na Slovensku Osvetový ústav, neskôr Národné osvetové centrum. V roku 1961 sa po prvýkrát uskutočnili prehliadky neprofesionálneho divadla – Divadelná Spišská Nová Ves i Belopotockého Mikuláš.
V súčasnosti NOC odborne zastrešuje viaceré celoštátne súťaže, prehliadky a festivaly neprofesionálneho divadla – divadla dospelých (Belopotockého Mikuláš), divadla mladých (FEDIM), detskej dramatickej tvorivosti (Zlatá priadka), celoštátny festival divadla mladých a dospelých hrajúcich pre deti (Divadlo a deti) a vrcholný celoštátny festival neprofesionálneho divadla a umeleckého prednesu so zahraničnou účasťou (Scénická žatva).


Belopotockého Mikuláš 2022
Počas štyroch dní sa na 47. ročníku celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálneho divadla dospelých predstaví 13 divadelných inscenácií v dvoch súťažných kategóriách.

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla mladých FEDIM 2022
Po dvojročnej „koronovej“ prestávke sa počas troch inšpiratívnych dní v Tisovci predstaví 12 najlepších divadelných inscenácií mladých divadelných súborov, ktoré vznikli v rokoch 2020, 2021 a 2022.

Divadlo a deti 2022
Celoštátny festival neprofesionálneho činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla dospelých a mládežníckych divadelných súborov s inscenáciami pre deti sa opäť uskutoční v Rimavskej Sobote.

V prvom rade – videopodcast o divadle
Desať častí tohto videopodcastu je zameraných na prípravu divadelnej inscenácie a na jej jednotlivé zložky. Čaká vás oblasť réžie, dramaturgie, herectva, výtvarnej, hudobnej a pohybovej zložky a v neposlednom rade aj oblasť etiky spojenej s autorskými právami.

Zlatá priadka
Na Zlatej priadke každoročne prebiehajú vzdelávacie dielne/semináre pod vedením slovenských, ale aj zahraničných lektorov. Sú určené vedúcim a režisérom detských divadelných súborov. Na Zlatej priadke 2018 to bol divadelný workshop

Divadlo a deti
Na Divadle a deti každoročne prebiehajú vzdelávacie dielne/semináre pod vedením slovenských, ale aj zahraničných lektorov. Sú určené vedúcim a režisérom divadelných súborov tvoriacich pre deti.

Tvorivá dramatika
Metodické listy: Tvorivá dramatika (autorka: Marica Šišková)

Storytelling – podoba rozprávačstva
Webinár vznikol na festivale TVOR•BA 2½ a je určený pre všetkých divadelníkov (hercov, režisérov, pedagógov…). Kto je rozprávač? Môže byť storytelling užitočný pri príprave inscenácie? Technika storytellingu s ukážkami a

Nové prístupy v divadelnej fotografii
Diskusia sa konala na festivale TVOR•BA a je určená pre ochotnícke divadlá, amatérskych aj profesionálnych fotografov a pre širšiu verejnosť so záujmom o fotografiu a divadlo. Zaujíma vás, prečo je





Pozor, zmena v súťaži Divadlo a deti!
V celoštátnej súťaži a prehliadke Divadlo a deti nastáva zmena. Už nebude súčasťou postupových súťaží a prehliadok, ktoré sú vyhlasované Národným osvetovým centrom, ale stane sa festivalom s názvom Divadlo a deti – celoštátny


Divadlo a deti – festníky 2019
DAD 2019 – Ozveny 1 DAD 2019 – Ozveny 2