Osvetová činnosť zameraná na podporu literárnej tvorby začínajúcich autorov píše svoju históriu už od polovice minulého storočia. Postupne vzniklo viacero súťažných formátov, od roku 1994 realizuje Národné osvetové centrum najstaršiu celoštátnu súťaž neprofesionálnej literárnej tvorby pod názvom Literárny Zvolen.
Systematická a koncepčná podpora ašpirujúcich autorov poézie a prózy, činností literárnych klubov a klubov mladých autorov, sa však začala až v 90. rokoch 20. storočia, kedy nová tvorba potrebovala výrazné povzbudenie, uznanie i propagáciu. Aktívne sa do tohto procesu zapojilo veľké množstvo slovenských literárnych osobností, podporovateľov a propagátorov literatúry, ktorí prostredníctvom svojich činností v odborných porotách, či poradných zboroch, pomáhali kliesniť perspektívnym tvorcom ich tŕnistú a zložitú cestu za svojimi čitateľmi.
Dar inšpirujúco a podnetne písať sa objavuje u ľudí ľubovoľného veku či profesie a je možné ho aplikovať v najrôznejších žánroch, témach či postupoch. Rôzni autori prinášajú rôznorodé texty. Spoločné a často aj viacgeneračné stretnutia sa stávajú významným zdrojom pre rozvoj fantázie a tvorivosti a často vedú k bezprostrednému kontaktu s múzou, ktorý je potrebné správne zapísať, povzniesť a velebiť.

AktualitySúťažeVzdelávanieMetodické materiályPoradný zbor

Výsledky súťaže Literárny Zvolen 2021

VÝSLEDKY: Umiestnenie v zlatom pásme Poézia: Hlavnú cenu a mentora získal: Tomáš Janešík, Sliač Kozmetický salón, Rivers of Babylon. Alexandria i, Alexandria ...
Čítať Viac

Literárny Zvolen 2021

Celoštátna súťaž literárnej tvorby Literárny Zvolen 2021 už tento víkend spozná svojich víťazov. Súčasťou podujatia bude aj autorské čítanie spisovateľa ...
Čítať Viac

Beseda s Pavlom Rankovom

Pozývame vás na autorské čítanie a besedu s Pavlom Rankovom, ktorá sa uskutoční v sobotu 9. októbra o 19:00 v ...
Čítať Viac
Loading...

Poradný zbor pre literatúru sa v súčasnosti tvorí.