Počiatky formovania organizovanej výtvarnej tvorivosti amatérov nachádzame v 50. rokoch 20. storočia u predchodcu Osvetového ústavu (neskôr Národné osvetové centrum). Výraznou osobnosťou toho obdobia bol ústredný metodik Štefan Tkáč a prvý predseda poradného zboru – akademický maliar František Kráľ. Začiatkom 60. rokov pôsobilo v celom Československu okolo 3 000 výtvarných kolektívov a ďalší individuálne pôsobiaci výtvarníci. Aktívnych neprofesionálnych výtvarníkov bolo toľko, že v roku 1962 na výstavu Ľud a krása neboli postačujúce ani najväčšie bratislavské výstavné priestory v Dome umenia na Námestí SNP. Výtvarnú činnosť detí podporovali súťaže tvorivosti mládeže. V súčasnosti sa oblasť neprofesionálnej výtvarnej tvorby podporuje najmä organizovaním súťaže VÝTVARNÉ SPEKTRUM, ktorá rozvíja zručnosti, vedomosti a umelecko-odborný rast jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie vlastnej výtvarnej tvorby.
Výsledky 61. ročníka celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2024
Odborná porota hodnotila výtvarné práce, ktoré do celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2024 postúpili z ôsmich krajských súťaží.
Do dátumu zatvorenia
Výstava ocenených diel a držiteľov hlavných cien AMFO 2023 a Výtvarného spektra 2023.
60. ročník Výtvarného spektra
Pozývame vás na slávnostné otvorenie výstavy 60. ročníka celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálneho výtvarného umenia Výtvarné spektrum.
Aktuálne výstavy v Dome umenia
V Dome umenia v Bratislave sme otvorili štyri výstavy, predskokanov festivalu neprofesionálneho umenia TVOR⸱BA 2023.
START ART V a VI
V Dome umenia v decembri otvoríme tri autorské výstavy, ktoré pokrývajú výherkyne celoštátnych súťaží Výtvarné spektrum a AMFO.
Pozvánka na seminár INSITA – úprimné umenie
Pozývame vás na seminár INSITA – ÚPRIMNÉ UMENIE, ktorý sa uskutoční 15. septembra 2019 od 14.00 hod. v Justiho sieni Primaciálneho paláca na Primaciálnom námestí v Bratislave.
Náhoda a experiment v umení
Metodické listy: Náhoda a experiment v umení (autorka: Eva Čarnoká)
Náhoda a experiment v umení
Webinár vznikol na festivale TVOR•BA 2½ a je určený pre neprofesionálnych výtvarníkov, študentov umeleckých škôl aj širšiu verejnosť so záujmom o výtvarné umenie. S náhodou treba počítať, lebo sa objaví
HACK
Webinár vznikol na festivale TVOR•BA 2½ a je určený pre študentov umeleckých škôl a neprofesionálnych výtvarníkov. V septembri 2019 vznikla idea vytiahnuť z databáz kultúrneho dedičstva digitalizované objekty a ponúknuť