Úvod » Výskum a štatistika » Novinky - Výskum a štatistika » Infografika z výskumu ukazuje, že malá ponuka spôsobuje aj nižšiu účasť na kultúre

Infografika z výskumu ukazuje, že malá ponuka spôsobuje aj nižšiu účasť na kultúre

V roku 2016 sme v Národnom osvetovom centre pripravili výskumný projekt „Kontinuálny sociologický výskum spotreby kultúry v Slovenskej republike“, ktorý na reprezentatívnej vzorke dospelej populácie obyvateľov Slovenska a na vzorke 10 a 14 ročných žiakov skúmal to, akým spôsobom sa zúčastňujú kultúrnych podujatí.

Z tohto výskumu vznikla výskumná správa . Teraz prinášame infohárok, ktorý v skratke zrozumiteľnou formou verejnosti približuje tie najzaujímavejšie zistenia. Z tejto analýzy vyplýva, že dostupná ponuka veľmi výrazne ovplyvňuje návštevnosť kultúrnych podujatí. Pre zvýšenie účasti na kultúrnych podujatiach preto pri plánovaní kultúrnej politiky v kraji odporúčame sústrediť sa na rozšírenie ponuky.

To, aké kultúrne podujatia sa ľuďom páčia, závisí od ich osobných preferencií. To, aké napokon

navštívia, ovplyvňuje aj ich dostupnosť. Ponuka je po osobných preferenciách, v poradí druhým

dôvodom, či sa ľudia rozhodnú tráviť svoj voľný čas napríklad na predstavení divadla v našej obci alebo v miestnom múzeu. Kým vkus súvisí s naším vzdelaním, vekom, pracovným zaradením a inými ťažko ovplyvniteľnými skutočnosťami, kvalitu a dostupnosť vieme prispôsobovať potrebám obyvateľov.

 

Tento článok bol zverejnený 6. 3. 2018 a naposledy aktualizovaný 16. 11. 2018.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.