Úvod » Aktuality » Básnici javiskového obrazu

Básnici javiskového obrazu

Hviezdoslavov Kubín 2024 958x631
Pozvánka na workshop v rámci celoštátnej prehliadky a súťaže 70. Hviezdoslavov Kubín.

Metafora, znak, symbol

Práca s metaforou, znakom a symbolom je pre samotnú formu divadla poézie najviac určujúca. Ako vytvárať javiskový obraz v divadle poézie? Ako hľadať a tvoriť metafory, znaky a symboly a ako s nimi ďalej pracovať? To všetko bude predmetom nášho skúmania na tomto workshope.

Základným mottom workshopu Básnici javiskového obrazu je definícia divadla poézie od Jana Roubala:
„Divadlo poézie je vlastne pokusom o metaforický scénický ekvivalent ne-dramatického textu, ktorý je výrazne autorsky interpretovaný, tzn., že text je nielen cieľom interpretácie, ale i východiskom a prostriedkom sebavyjadrenia (osobnej výpovede) inscenátorov. “

Lektor: Patrik Lančarič

Slovenský filmový a divadelný režisér, od roku 2017 pôsobí ako umelecký šéf Městského divadla Zlín (ČR). Spolupracoval s mnohými európskymi divadlami v Nemecku (Thalia Theater Hamburg, Schauspiel Frankfurt), Nórsku (Teatret Vårt), Anglicku (Pilot Theatre in York Theatre Royal), Estónsku (VAT Teater Tallin), Litve (Lithuanian National Drama Theatre), Poľsku, Švajčiarsku, Holandsku, Portugalsku, Luxembursku a Českej republike. Na Slovensku pravidelne spolupracuje so štátnymi i nezávislými profesionálnymi divadlami (Slovenské národné divadlo, Divadlo Astorka Korzo 90´, Štátne divadlo Košice, Slovenské komorné divadlo Martin, Štúdio L+S, Divadlo v podpalubí a.i.). Za jeho najvýznamnejšie filmové diela sú považované HRANA – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (film je súčasťou Lančaričovej trilógie HRANA) a rozsiahly dokument VÁLEK. Za svoju filmovú a rozhlasovú tvorbu získal veľa ocenení. Dvakrát získal cenu slovenskej filmovej kritiky, je laureátom Ceny Nadácie Tatra Banky za umenie, niekoľkonásobný držiteľ Tvorivej prémie Literárneho fondu. V minulom roku získal za svoj dokumentárny film Dežo Hoffmann – Fotograf Beatles významné ocenenie Českého filmového a televizního svazu TRILOBIT a následne aj Národnú filmovú cenu Slnko v sieti.

Kde: Mestské kultúrne stredisko, Dolný Kubín
Kedy: v rámci celoštátneho kola 69. Hviezdoslavov Kubín – 19. – 21. 6. 2024
Organizuje: Národné osvetové centrum, Bratislava
Kontakt: Mgr. art. Renta Jurčová, e-mail: renata.jurcova@nocka.sk, tel. č.: +421 2 204 71 249

Registrovať sa môžete elektronicky: https://www.nocka.sk/registracia/

Registrácia je záväzná.
Limitovaný počet účastníkov/-čiek: 10-12 osôb
Vzdelávanie je bezplatné, ale ubytovanie, stravu a cestu si účastník hradí sám.

Prihlasovanie je možné do 10. 6. 2024.

Tento článok bol zverejnený 17. 4. 2024 a naposledy aktualizovaný 19. 4. 2024.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.