Cieľom diskusie bolo upozorniť verejnosť na aktuálne témy v oblasti občianskeho vzdelávania, rozvíjať mediálnu a informačnú gramotnosť, citlivosť na prejavy manipulácie s verejnou mienkou a upozorňovať na radikalizáciu v spoločnosti.
Na diskusii sa zúčastnil Ján Füle – mediálny kouč, spoluzakladateľ denníka SME, redaktor a reportér, Michal Havran – teológ a publicista, Vladimír Šnídl – novinár, autor knihy o hoaxoch a konšpiračných teóriách a Irena Bihariová – právnička, politička a aktivistka. Diskusiu moderoval Adam Dobrota – lektor argumentácie a kritického myslenia.
Účastníci diskusie hovorili o tom, ako sa orientovať v záplave dát a informácií, ako ich rozlišovať a vyhodnocovať. Zdôrazňovali najmä význam rozvíjania kritického myslenia a postojov k manipulácii verejnej mienky a „fake news“. Polemika vznikla o formách regulácie informácií a možnostiach, ako reagovať na hoaxy. Diskutujúci upozorňovali najmä na význam prevencie nedemokratických prejavov vo verejnom priestore, hľadali príčiny nárastu antisystémových postojov, radikalizácie a xenofóbie v značnej časti spoločnosti. Diskusia poukázala na dôležitosť vzdelávania v oblasti argumentačných kompetencií, mediálnej aj informačnej výchovy.
Národné osvetové centrum pripravilo diskusiu v rámci prioritného projektu Občiansky aktivizmus. Podujatie sa uskutočnilo online na FB stránke Véčko 1. 10. 2020 od 18.00 h.
Podujatie malo dobrý ohlas na Facebooku. Zaznamenali sme 31 lajkov, 35 zdieľaní a 4 390 pozretí.
Napriek určitým technickým problémom záujem o tému a názory diskutujúcich ukázali, že aj online aktivity takého charakteru majú miesto na pôde Národného osvetového centra a umožňujú zasiahnuť širšie cieľové skupiny.