Úvod » Neprofesionálne umenie » Hudba » Slovenský úspech na medzinárodnej hudobnej súťaži!

Slovenský úspech na medzinárodnej hudobnej súťaži!

Matej Struhár
Slovenský zástupca súťaže Strunobranie sa predstavil na československej autorskej súťaži JUNIOR SONG.

V dňoch 31. 7. – 1. 8. 2021 sa v českom meste Ústí nad Labem konala medzinárodná hudobná súťaž INTERPORTA, ktorej súčasťou bola aj československá autorská súťaž Junior Song. Táto autorská súťaž je určená mladým autorom z Českej a zo Slovenskej republiky a nadväzuje na historické tradície autorskej súťaže festivalu PORTA, založeného v roku 1967 v Ústí nad Labem.

Účastníkmi bývajú spravidla autori, ktorých nominujú tieto partnerské festivaly:

  1. český celoštátny festival PORTA
  2. český celoštátny festival BRÁNA
  3. český celoštátny festival FolkyTonk
  4. slovenská celoštátna postupová súťaž Strunobranie
  5. slovenský festival Žiarsky ZOB
  6. česká súťaž TALENT, ktorú organizuje Country rádio

Na súťaži sa predstavil aj slovenský zástupca súťaže Strunobranie, ktorú vyhral v roku 2019, Matej Struhár. Zo svojho repertoáru interpretoval tri piesne: Učiteľská, Jahody/Jahodenie (súťažná pieseň) a Blázni. Mladý talentovaný herec si od začiatku svojho vystúpenia budoval pozitívny vzťah s publikom, čo, ako sám povedal, pokladá za dôležitú súčasť koncertného umenia. Každá z jeho piesní sa vyznačuje originálnym, príznačným textom, ktorý nie je prvoplánový a zväčša opisuje autorove priame životné zážitky alebo vznikol ako reflexia na spoločenskú situáciu v krajine. Jeho spev pôsobí zrozumiteľne, priezračne, vďaka artikulácii a dôslednosti textu, na ktorých si Matej dáva zodpovedne záležať. V jeho tvorbe je výnimočný fakt, že frázovanie súvisiace so stavbou melódie je prispôsobené prirodzenej dikcii slovenského jazyka, čo je v súčasnej populárnej hudbe vzácny pilier autorskej tvorby.

Česká strana zhodnotila Matejovo vystúpenie takto:

„V  československé autorské soutěži  JUNIOR SONG  získal v sobotu 31. 7. první místo slovenský písničkář Matej Struhár s písničkou Jahody/Jahodenie. Na INTERPORTU postoupil jako vítěz slovenského festivalu STRUNOBRANIE. Tento mladý slovenský herec se věnuje písničkové tvorbě jako koníčku, ale v jeho perfektním projevu bylo hned znát, že je na podiu jako doma.“

Pozrite si Matejovo vystúpenie, resp. jeho súťažnú pieseň Jahody/Jahodenie:

Matejovi srdečne blahoželáme, prajeme mu v jeho umeleckej ceste veľa úspechov a vy sa neváhajte prihlásiť na našu súťaž Strunobranie, ktorá je v pláne po kovidovej prestávke už v roku 2022.

Autor textu: Michal Stahl

Informácie o súťaži Strunobranie: www.nocka.sk/sutaze-a-prehliadky/strunobranie
Viac informácií o medzinárodnej hudobnej súťaži INTERPORTA: www.interporta.cz

Tento článok bol zverejnený 3. 8. 2021 a naposledy aktualizovaný 21. 4. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.