Úvod » Aktuality » Šaffova ostroha 2024

Šaffova ostroha 2024

Šaffova ostroha 2024 plagát
Celoštátna postupová súťaž a prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha sa uskutoční už budúci víkend v Dlhom Klčove. Podujatie nadväzuje na súťaž sólistov tanečníkov vo Východnej, ktorá sa s rozličnou periodicitou konala už od roku 1965. Tento ročník je však výnimočný, svieži a najmä tridsiaty!

Slávnostné otvorenie 30. ročníka Šaffovej ostrohy bude 24. mája 2024 o 19.00 hod. v sále Kultúrneho domu v Dlhom Klčove. V programoch uvidíte miestne folklórne kolektívy DFS Rovinka, FS Rovina, FSk Rovina a taktiež FSk Dolina z Gemerskej Polomy, ktorá sa v minulom roku stala laureátom súťaže folklórnych skupín Nositelia tradícií. Piatok zavŕši Tanečný dvor, vitajte v ňom, tanečná zábava s ĽH Pokošovcov z Horehronia.

Súťažnú prehliadku sólistov tanečníkov odštartujeme v sobotu o 14.30 hod. v sále kultúrneho domu. Súťažiaci sa predvedú v nasledujúcom poradí: kategória D (povinné tance), kategória C, kategória D (voliteľné tance), kategória A (povinné tance), kategória B, kategória A (voliteľné tance). V sále kultúrneho domu sa vám o 20.30 hod. v programe Noc laureátov predstavia tanečné osobnosti s najvyšším počtom titulov laureáta od roku 1993 po súčasnosť. Po programe sa môžete tešiť na tanečnú zábavu s ĽH Mateja Topoľovského. Okrem toho vás čaká aj rozmanitý sprievodný program v areáli kultúrneho domu, kde si budete môcť vychutnať ukážky tradičných remesiel a tradičnú kuchyňu z regiónu. Pre deti sú pripravené animačné hry, tvorivé a tanečné dielničky s profesionálnymi lektormi a animátormi. Tanečné dielne si však budú môcť užiť aj dospelí účastníci Šaffovej ostrohy. V rámci podujatia budú prezentované odborné publikácie zamerané na vyučovacie metódy vo výučbe tanca a Molnárovu techniku pre folklórne súbory.

V nedeľu ráno sa v sále kultúrneho domu uskutoční verejný rozborový seminár s odbornou porotou. Vyvrcholením 30. ročníka súťaže bude Galaprogram Šaffovej ostrohy o 14.30 hod. Účinkovať v ňom budú viacnásobní laureáti súťaže, víťazi Šaffovej ostrohy 2024, nositelia ľudových tradícií a FS Rovina z Dlhého Klčova. Tento výnimočný víkend zavŕšime koncertom Muziky Milana Rendoša, ktorá bola dlhé roky spätá so súťažou Šaffova ostroha.

Vyhlasovateľom, odborným garantom a hlavným finančným partnerom celoštátneho kola súťaže a prehliadky sólistov tanečníkov Šaffova ostroha je Národné osvetové centrum. Hlavným organizátorom je Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou.

Viac informácií o súťaži Šaffova ostroha nájdete na webovej stránke www.nocka.sk v časti Súťaže a NU a na facebookovej udalosti ŠAFFOVA OSTROHA 2024.

Šaffova ostroha 2024 laureáti

Tento článok bol zverejnený 15. 5. 2024 a naposledy aktualizovaný 24. 5. 2024.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.