Úvod » Súťaže a prehliadky » Hviezdoslavov Kubín » Hviezdoslavov Kubín 2021 hľadá svoje korene

Hviezdoslavov Kubín 2021 hľadá svoje korene

Hviezdoslavov Kubín je najstaršie a najprestížnejšie podujatie v umeleckom prednese na Slovensku. Vynovený 67. ročník prešiel nielen zmenou vizuálnej identity, aj samotná súťaž hľadala svoju príťažlivejšiu, sofistikovanejšiu tvár.

Hviezdoslavov Kubín je najstaršie a najprestížnejšie podujatie v umeleckom prednese na Slovensku. Vynovený 67. ročník prešiel nielen zmenou vizuálnej identity, aj samotná súťaž hľadala svoju príťažlivejšiu, sofistikovanejšiu tvár.

Hviezdoslavov Kubín 2021 našiel svoju vizuálnu identitu v návrhoch študentky VŠVU Laury Morovskej inšpirovanej Hviezdoslavovou básňou Hľadám sa, hľadám. Svoju vynovenú podobu hľadali aj jednotlivé súťažné bloky, ktoré prebehnú pod taktovkou troch generácií úspešných režisérov: Marice Šiškovej, Šimona Spišáka a Michaely Čajkovičovej.

V sprievodnom programe je pripravený workshop divadla poézie s bábkoherečkou, herečkou, redaktorkou v literárno-dramatickej sekcii RTVS a pedagogičkou Máriou Danadovou a hercom „šaškom Fjodorom“ Filipom Hajdukom z Divadla Odivo, ktoré sa predstaví s inscenáciou Stopy v pamäti Márie Danadovej a Moniky Kováčovej.

Hviezdoslavov Kubín pôvodne vznikol pre potreby lepšej výslovnosti v slovenskom jazyku, postupne sa však pretváral, prepájal sa s inými druhmi umenia a nadobúdal súčasnú podobu. Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese a vrcholným podujatím, ktoré vytvára a formuje kultúru slovenského národa. Ročne sa na rôznych stupňoch súťaže stretajú tisíce recitátorov a od vzniku Hviezdoslavovho Kubína v roku 1954 až po súčasnosť ním prešli státisíce jednotlivcov, z ktorých sa stali významné osobnosti – Július Satinský, Ľubo Roman, Karol Horák, Soňa Behulová-Müllerová, Lucia Hurajová, Milan Ondrík alebo Dominika Susková.

„Umelecký prednes nie je len spôsob, ako možno vnímať a posúvať text publiku, dokáže človeka priviesť k tomu, aby sa začal zaoberať svojím vnútorným svetom, postojmi, názormi a pocitmi, aby s nimi vedel pracovať pri interpretácii textu,“ vysvetlila odborná pracovníčka pre umelecký prednes NOC Mgr. art. Renata Jurčová. Je presvedčená, že prednes pomáha všestrannému vývoju ľudskej osobnosti a otvára človeku nové obzory. „Dôležité je, aby sa mu venovali nielen talentované deti, ale i dospelí, jednoducho, čo najviac ľudí so záujmom o umenie.“

Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých, ktorej hlavným organizátorom je Mestské kultúrne stredisko Dolný Kubín. Vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže je Národné osvetové centrum.

Program a ďalšie informácie o festivale nájdete na www.nocka.sk alebo na Facebooku @hviezdoslavovkubin.

Tento článok bol zverejnený 4. 10. 2021 a naposledy aktualizovaný 21. 4. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.