Úvod » O nás » Tlačové správy » Výtvarné spektrum 2021

Výtvarné spektrum 2021

Do súťaže Výtvarné spektrum 2021 sa zapojilo šesťsto tvorcov takmer s dvomi tisíckami diel. 58. ročník vynikal najmä výnimočnou kvalitou výtvarných prác.

Do súťaže Výtvarné spektrum 2021 sa zapojilo šesťsto tvorcov takmer s dvomi tisíckami diel. 58. ročník vynikal najmä výnimočnou kvalitou výtvarných prác.  

Výtvarné spektrum aj tento rok podčiarklo svoju rôznorodosť, ktorá sa prejavila v témach, ale i v použitej technike. Napriek pandémii celoštátna postupová súťaž prekvapila vysokým počtom zapojených neprofesionálnych umelcov.

 „Vizuálne umenie a jeho kvalita sa nedajú exaktne odmerať, preto je aj hodnotenie výtvarného umenia v konečnom dôsledku subjektívne,“ vysvetlil akademický maliar Karol Felix, tohtoročný predseda poroty.  Vernisáž a odovzdávanie ocenení najúspešnejším autorom 58. ročníka sa uskutočnia 8. októbra od 17.00 hod. v levickej synagóge a netradične aj v Tekovskom múzeu na Levickom hrade. Súčasťou podujatia bude aj rozborový seminár pod vedením odbornej poroty. Počas troch dní od 8. do 10. októbra sa uskutočnia tri tvorivé dielne. Témou prvej z nich je junk art,  tvorba z odpadu alebo nepotrebných vecí, druhou nature art alebo site specific, umenie z vecí, ktoré možno nájsť vonku v meste alebo v prírode, a tretia nesie názov Keramický šperk.

Výstava potrvá do konca októbra 2021, záujemcovia však ocenené diela budú môcť vidieť aj na repríze v Humennom v priestoroch NERV – platformy na otvorenie debaty o súčasnom umení, na experiment a prezentáciu a následne počas festivalu neprofesionálneho umenia TVOR•BA 2021 v bratislavskom Starom Meste.

Vyhlasovateľom a odborným garantom 58. ročníka celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum je Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach. Hlavným organizátorom celoštátneho kola súťaže je Regionálne osvetové stredisko v Leviciach.

Viac informácií nájdete na www.roslevice.sk/vytvarne-spektrum-2021/

www.nocka.sk/sutaze-a-prehliadky/vytvarne-spektrum/

 

Tento článok bol zverejnený 4. 10. 2021 a naposledy aktualizovaný 21. 4. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.