Úvod » Aktuality » Etnodielne 2022

Etnodielne 2022

V dňoch 4. – 5. augusta 2022 sa v Penzióne Močiar pri Kokave nad Rimavicou uskutočnili Kokavské ETNODIELNE nielen pre študentov, ktoré sú súčasťou folklórneho festivalu Koliesko. Organizátormi podujatia sú Národné osvetové centrum a obec Kokava. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Témou tohto ročníka boli Podoby výučby ansámblovej ľudovej hudby. Jednotlivé príspevky boli zamerané na rôzne spôsoby a alternatívne formy výučby hry na hudobných nástrojoch, ktoré sú súčasťou tradičných ľudových hudobných zoskupení nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska, Rumunska a Poľska. Účastníci sa oboznámili s rôznymi témami z tejto problematiky. ETNODIELNE mali medzinárodné zastúpenie. Počas prvého dňa sa so svojimi skúsenosťami z oblasti hudobnej pedagogiky podelili 3 prednášajúci z Maďarskej republiky: Beáta Salamon (organizátorka a lektorka jedného z najväčších a najstarších hudobných táborov v Maďarsku), Soma Salamon (etnomuzikológ, muzikant) a András Turi (pedagóg na umeleckej škole Óbudai népzenei iskola). Všetky príspevky tlmočil do slovenského jazyka András Iván. Druhý deň patril prednášajúcim zo Slovenska a Anne Trebunie z Poľska. Vo svojom príspevku odprezentovala novú trojzväzkovú metodickú publikáciu na výučbu goralskej ľudovej hudby z Podhalia, ktorú zostavil jej otec Krzysztof Trebunia Tutka. Slovenskými prednášajúcimi boli Peter Obuch, ktorý priblížil vývoj hudobného tábora Muziganské Priepasné. Ďalšou bola študentka etnológie Viktória Čolláková, ktorá odprezentovala príspevok Jany Ambrózovej o formách výučby hry na hudobných nástrojoch na Oddelení etnológie ÚMKTKE UKF v Nitre. O alternatívnych metodických prístupoch vo výučbe hry na hudobných nástrojoch v ľudovej hudbe prednášali Miloš Bobáň a Michal Zelinka.

V rámci Slovenska bol na základe zvolenej tohtoročnej témy seminár prvým svojho druhu. O problematike výučby a metodiky v ľudovej hudbe je potrebné rozprávať nielen neformálne, ale aj prostredníctvom oficiálnych podujatí, preto veríme, že ETNODIELNE boli akýmsi spúšťačom pre viaceré diskusné fóra zaoberajúce sa touto problematikou.

Tento článok bol zverejnený 12. 8. 2022 a naposledy aktualizovaný 18. 8. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.