Úvod » Súťaže a prehliadky » Literárny Zvolen » Do konca leta napíšem správu o svete

Do konca leta napíšem správu o svete

Literárny Zvolen patrí už 27 rokov medzi rešpektované literárne súťaže. Práve sa začína jeho ďalší ročník.

Začiatkom júla poskytneme literárnej tvorbe dva mesiace tvorivého nepokoja. Až do konca leta môžu debutanti, ale aj celoživotní neprofesionálni spisovatelia, spisovateľky, básnici, poetky a textári piesní, zasielať svoje diela do súťaže, ktorá už mnohým pomohla v tvorivom rozlete. Blíži sa otvorenie súťažnej časti 27. ročníka celoštátnej literárnej súťaže prózy, poézie a textov piesní pod názvom Literárny Zvolen 2020.

Nová literatúra, ktorej veríme

Cieľom organizátorov súťaže je podpora nových, dosiaľ nečítaných autorov, možno budúcich osobností slovenskej literatúry. Oceneným tvorcom v piatich súťažných kategóriách bude od jesene do ďalšieho leta venovať veľkú pozornosť množstvo podporovateľov a propagátorov ich tvorby tak, aby mohli debutovať a prihovoriť sa svojim čitateľom.

Literárny Zvolen je pravidelné stretnutie s novou literatúrou. Vždy prináša nové posolstvá a stráni sa dopytu po vysokých predajných číslach. Poskytuje pevné základy a vyvažuje búrlivé vody vydavateľských pascí, v ktorých už uviazol nejeden autor, ktorému  chýbala rozvaha a dostatok počiatočnej reflexie.

V spolupráci s Národným osvetovým centrom, Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a s podporou mesta Zvolen, je spoluorganizátorom súťaže Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

Stretneme sa v knižnici

Práve cez police knižníc dnes dokáže preniknúť literatúra prakticky ku každému. Zdroje knižničného bohatstva totiž nie sú odkázané na kúpyschopnosť čitateľov, práve naopak.

Zvolenskú knižnicu evidovali Štúrovci už v roku 1837, kedy jej venovali aj prvý rozsiahly slovenský knižný dar.

Dnes, o 183 rokov neskôr, krajská knižnica koordinuje a poradensky usmerňuje päť regionálnych knižníc v Banskobystrickom samosprávnom kraji, avšak nemenej dôležité je, že plní funkciu regionálnej knižnice v územnom obvode okresov Zvolen, Detva a Krupina (spolu 43 obecných knižníc). Knižnica je gestorom nielen regionálnych ale aj celoslovenských kultúrno-vzdelávacích aktivít.

Mesto Zvolen už mnohokrát zamiešalo karty našej národnej histórie. Z historických prameňov sa dodnes dozvedáme mnohé skromne komunikované posolstvá, či informácie o tom, že aj pokojná sila má veľkú váhu.

Na sklonku babieho leta, sa vo Zvolene môžeme všetci stretnúť a spoločne rozpliesť nitky vlákien nových poznaní, ktoré nám výsledky súťaže Literárny Zvolen prinesú.

Tento článok bol zverejnený 29. 6. 2020 a naposledy aktualizovaný 30. 6. 2020.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.