Úvod » Aktuality » Detský filmový deň na Cineame

Detský filmový deň na Cineame

Film Ťulda z kolekcie českej prehliadky Malé vize
Festival amatérskeho filmu Cineama je výnimočný tým, že sa na ňom stretávajú naozaj všetky generácie s nadšením pre filmovú tvorbu.

Festival amatérskeho filmu Cineama je výnimočný tým, že sa na ňom stretávajú naozaj všetky generácie s nadšením pre filmovú tvorbu, preto sme sa rozhodli vytvoriť v programe priestor aj pre tých najmenších. Piatok je venovaný predovšetkým deťom a ich rodičom. V pestrom programe nájdete projekcie detských filmov, virtuálnu realitu, videohry, maľovanie na tvár, ale aj tvorivé dielne venované stop-motion animácii, filmovým trikom alebo nakrúcaniu na mobilný telefón.

Atmosféra detského dňa vo festivalovom altánku
Atmosféra detského dňa vo festivalovom altánku

Doobeda budete mať možnosť vidieť súťažné filmy detských a mládežníckych autorov a autoriek, ktoré sa prepracovali až do celoštátneho kola súťaže Cineama. Žánrovo aj tematicky ide o naozaj bohatý záber vrátane hravých animovaných filmov, hraných diel, experimentálnych filmov či dokumentov, ktoré často spracovávajú citlivé aktuálne témy mladej generácie. Poobede bude nasledovať premietanie krátkych detských filmov ocenených na sesterskej prehliadke v Českej republike.

Film Ťulda z kolekcie českej prehliadky Malé vize
Film Ťulda z kolekcie českej prehliadky Malé vize

Tvorivými dielňami vás lektorsky prevedú filmár Peter Kováčik a ilustrátorka Lenka Šturmankinová. Peter pôsobí ako filmár, najmä v televíznom prostredí, je pedagógom na SŠUP filmovej v Košiciach a pod hlavičkou Kabinetu tvorivosti pôsobí aj ako lektor tvorivých dielní na voľnej nohe. Dramaturgicky sa podieľa na chode bardejovského nezávislého kultúrneho centra Bašta. Na workshope vám odkryje možnosti nakrúcania na ten najdostupnejší filmársky nástroj – mobilný telefón. Zároveň si pod jeho vedením budete môcť vyskúšať základy animačnej techniky stop-motion.

Tvorivé dielne budú venované animácii a nakrúcaniu na mobilný telefón
Tvorivé dielne budú venované animácii a nakrúcaniu na mobilný telefón

Lenka Šturmankinová vyštudovala ilustráciu a knižnú tvorbu, no taktiež sa venuje animovanému filmu. Pôsobí na košickej ŠUP ako odborná učiteľka a vedúca odboru grafického a priestorového dizajnu. Na jej workshope budete mať možnosť rozpohybovať svoje ilustrácie pomocou jedných z prvých animačných zariadení – optickou hračkou fenakistoskop – a viac známym flipbookom.

Súťažný film Lilly a tajomný ostrov
Súťažný film Lilly a tajomný ostrov

Keďže aktuálny ročník festivalu Cineama venujeme budúcnosti filmu a jazyku nastupujúcej filmárskej generácie, na workshope Kúzelné plátno si budete môcť vyskúšať základy kľúčovania zeleného plátna v reálnom čase. Tvorbu vizuálnych efektov ako v profesionálnom štúdiu vám sprostredkujú Tímea Michalčíková a Patrik Szekács z Ateliéru vizuálnych efektov a herného dizajnu FTF VŠMU. Počas detského filmového dňa taktiež môžete získať jedinečný zážitok zo sledovania interaktívnych filmov vo virtuálnej realite alebo pri hraní artových videohier.

Oceňovaný VR film Tmání
Oceňovaný VR film Tmání

Pripojte sa k nám a zažite rodinnú atmosféru, v ktorej vznikne príležitosť na spoločnú tvorbu, zábavu a podnetné zážitky.

Piatok 15. 9. 2023

Kino Žriedlo, Bardejovské Kúpele

Súťažné filmy
10.00, 11.30
Najlepšie krátke animované, hrané, dokumentárne a experimentálne filmy autorov a autoriek detskej a mládežníckej kategórie.

Malé vize
13.30
Výber z krátkych detských filmov ocenených na sesterskej prehliadke v Českej republike.

Tvorivé dielne
10.00 – 16.00
Animačná technika stop-motion a nakrúcanie na mobilný telefón s lektorom Petrom Kováčikom a tvorba flipbookov a optických hračiek fenakistoskopov s lektorkou Lenkou Šturmankinovou.

Kúzelné plátno
10.00 – 18.00
Otvorený workshop venovaný kľúčovaniu zeleného plátna a základom vizuálnych efektov.

Virtuálna realita
Tmání
10.00 – 18.00
Oceňovaný autobiografický animovaný projekt, ktorý využíva virtuálnu realitu na zobrazenie autentických zážitkov mladého človeka s depresiou.

Biidaaban: Prvé svetlo
10.00 – 18.00
Interaktívny zážitok vo virtuálnej realite ponúka víziu Toronta budúcnosti, kde si mesto opäť prisvojila príroda.

Second Nature
10.00 – 18.00
Interaktívne videoherné diela, ktoré vznikli ako študentské práce na Katedre digitálnych umení na VŠVU.

Viac informácií o festivale amatérskeho filmu Cineama na www.nocka.sk/cineama

Tento článok bol zverejnený 6. 9. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.