Cineama

Cineama 2023

Súťažný program 31. ročníka festivalu Cineama predstaví výber najlepších amatérskych filmov z celého Slovenska. Doplnia ho špeciálne projekcie, diskusie, tvorivé dielne, filmový kvíz, koncert a záverečná párty.

Jednotiacou témou sprievodného a vzdelávacieho programu bude tentoraz budúcnosť filmu. Workshopy a prednášky vytvoria priestor na kontakt s novými audiovizuálnymi médiami a technológiami. Budete sa môcť ponoriť do virtuálnej reality, zoznámiť sa s počiatkami aj so súčasnou domácou videohernou tvorbou, vyskúšať si techniku kľúčovania pred zeleným plátnom alebo filmársku prácu s 3D skenmi.

Festival amatérskeho filmu Cineama je vyvrcholením celoštátnej postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby. Svoje diela v nej prezentujú deti, mládež aj dospelé autorky a autori, ktorí sa venujú tvorbe filmov a videí vo svojom voľnom čase, bez profesionálneho zázemia. Súťažia v kategóriách ako dokumentárny film a publicistika, hraný film, animovaný film, experiment a videoklip. Zmyslom súťaže je vyhľadávanie a podpora talentov, budovanie komunity a priestoru na rozvoj umeleckej tvorivosti, technickej zdatnosti a mediálnej gramotnosti.

Vstup na všetky premietania a sprievodné podujatia je voľný.

Organizátorom festivalu je Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove. Hlavným partnerom a odborným garantom je Národné osvetové centrum v Bratislave.

Kontakt:
Mária Kostolníková a Patrik Šalata
Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove
hos.cineama@gmail.com, 0903 251 629

Program

Detský filmový deň na Cineame

Festival amatérskeho filmu Cineama je výnimočný tým, že sa na ňom stretávajú naozaj všetky generácie s nadšením pre filmovú tvorbu, preto sme sa rozhodli vytvoriť v programe priestor aj pre tých najmenších. Piatok je venovaný predovšetkým deťom a ich rodičom. V pestrom programe nájdete projekcie detských filmov, virtuálnu realitu, videohry, maľovanie na tvár, ale aj tvorivé dielne venované stop-motion animácii, filmovým trikom alebo nakrúcaniu na mobilný telefón.

Piatok 15. 9. 2023
Kino Žriedlo, Bardejovské Kúpele

Súťažné filmy
10.00, 11.30
Najlepšie krátke animované, hrané, dokumentárne a experimentálne filmy autorov a autoriek detskej a mládežníckej kategórie.

Malé vize
13.30
Výber z krátkych detských filmov ocenených na sesterskej prehliadke v Českej republike.

Tvorivé dielne
10.00 – 16.00
Animačná technika stop-motion a nakrúcanie na mobilný telefón s lektorom Petrom Kováčikom a tvorba flipbookov a optických hračiek fenakistoskopov s lektorkou Lenkou Šturmankinovou.

Kúzelné plátno
10.00 – 18.00
Otvorený workshop venovaný kľúčovaniu zeleného plátna a základom vizuálnych efektov.

Virtuálna realita
Tmání
10.00 – 18.00
Oceňovaný autobiografický animovaný projekt, ktorý využíva virtuálnu realitu na zobrazenie autentických zážitkov mladého človeka s depresiou.

Biidaaban: Prvé svetlo
10.00 – 18.00
Interaktívny zážitok vo virtuálnej realite ponúka víziu Toronta budúcnosti, kde si mesto opäť prisvojila príroda.

Second Nature
10.00 – 18.00
Interaktívne videoherné diela, ktoré vznikli ako študentské práce na Katedre digitálnych umení na VŠVU.

Aktuality

Chcem sa prihlásiť

Tento článok bol zverejnený 18. 9. 2018 a naposledy aktualizovaný 6. 9. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.