Úvod » Aktuality » Slávnostné odovzdanie ocenení v Korni dalo bodku za Dedinou roka 2023

Slávnostné odovzdanie ocenení v Korni dalo bodku za Dedinou roka 2023

Dedina roka 2023 Odovzdanie ocenení DSC_0277
Tlačová správa, Korňa, 19. október 2023

Žilinský samosprávny kraj dominoval aj v aktuálnom 12. ročníku Dediny roka. Titul laureáta národného ocenenia si vybojovala kysucká obec Korňa, ktorá hostila zástupcov ocenených a prihlásených obcí, ale aj partnerov a vyhlasovateľov ocenenia. Slávnostný ceremoniál spojený s odovzdávaním titulu Dedina roka zorganizovala Korňa spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia a s Ministerstvom životného prostredia SR.

Kysucká dedina zvíťazila v konkurencii ďalších 11 výnimočných slovenských obcí. Odbornú porotu zaujala Korňa najmä jedinečnou polohou, ktorú podčiarkli odľahlé osady. Dedina roka 2023 sa môže popýšiť aj známym mariánsky pútnickým miestom Živčáková, náučným chodníkom Bylinková lekáreň či obecnou včelnicou. K víťazstvu predurčili Korňu nielen prírodné zaujímavosti, ale aj aktivity, ktoré obec realizuje v rámci rozvoja cestovného ruchu. „Aj vďaka nezištnej pomoci i všakovakej podpore domácich podnikateľov sa nám spoločne podarilo uskutočniť mnoho smelých plánov, vykonať veľa práce ale aj spoločne prežiť krásne chvíle, ktoré nás navzájom obohacujú. V dnešnej uponáhľanej dobe je veľkou raritou nezištnosť, spolupatričnosť a ochota meniť život k lepšiemu. Nám sa to spoločne podarilo. Urobíme všetko pre to, aby sme reprezentovali čo najlepšie našu obec ale i Slovensko na Európskej úrovni,“ uviedla Marianna Bebčáková, starostka obce Korňa, ktorá spolu s miestnymi spolkami, podnikateľmi a tamojšími obyvateľmi slávnostné odovzdávanie ocenení spojené s prezentáciou zapojených obcí pripravila.

O titul Dedina roka 2023 bojovalo tento rok celkovo 12 slovenských dedín od východu až po západ Slovenska. Aj napriek náročnej situácii preukázali, že sa náležite starajú o vlastné tradície a rozmanitosť kultúry, sú konkurencieschopné a dokážu prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o vidiek a životné prostredie. Okrem titulu Dedina roka 2023 bolo na slávnostnom podujatí v Korni udelených aj ďalších 7 ocenení: Dedina ako hospodár (Veľké Ripňany, okres Topoľčany), Dedina ako partner (Spišské Tomášovce, okres Spišská Nová Ves), Dedina ako maľovaná (Rakovo, okres Martin), Dedina ako klenotnica (Čičmany, okres Žilina), Cena generálneho partnera COOP Jednota Slovensko, s. d. (Bzince pod Javorinou, okres Nové Mesto nad Váhom), Cena Ministerstva životného prostredia SR (Necpaly, okres Martin)a Mimoriadna cena Národnej hodnotiacej komisie (Benkovce, okres Vranov nad Topľou).

Laureátovi i zúčastneným obciam zagratulovala aj manažérka národného ocenenia Zlatica Csontos Šimoňáková. „Chcem popriať všetkým obciam zapojeným do národného ocenenia, aby pokračovali v aktivitách obnovy, rozvoja a pociťovali podporu vlády, spoločenských organizácií, ale najmä ľudí, ktorí na vidieku žijú a tým ho vytvárajú. Oceneným obciam v mene usporiadateľov blahoželám,“ povedala počas slávnosti Csontos Šimoňáková.

Ocenené obce získali od COOP Jednota Slovensko, s. d., generálneho partnera Dediny roka, viazané finančné prostriedky na projekty pre ďalší rozvoj obce a vecné ceny od vyhlasovateľov a partnerov ocenenia. „Gratulujem víťazovi, rovnako však blahoželám všetkým zúčastneným obciam. Vidiek, jeho rozmanitosť, rázovitosť, prírodné zaujímavosti a bohaté kultúrne tradície tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho dedičstva a je to bohatstvo, ktoré treba chrániť. Preto ma teší, že existujú projekty zamerané na jeho ochranu, ako je aj ocenenie Dedina roka,“ zdôraznil na záver Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, s. d..

Dedina roka 2023 Odovzdanie ocenení DSC_0294

Partnermi Dediny roka sú Ministerstvo dopravy SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Združenie miest a obcí Slovenska, Spolok pre obnovu dediny, Národné osvetové centrum, Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu, Vidiecky parlament na Slovensku a samosprávne kraje. Podrobnejšie informácie o Dedine roka 2023 sú zverejnené na webovej stránke www.dedinaroka.sk.

Tento článok bol zverejnený 24. 10. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.