Úvod » Aktuality » AMFO workshop – Lumen print

AMFO workshop – Lumen print

Lumen print 15. 7. 2023
LUMEN PRINT je jednoduchá technika vytvárania kontaktných fotografií pomocou svetlocitlivého papiera a svetla. Vytvorte si ho doma, pripravili sme návod.

V sobotu 15. 7. 2023 sa v Oáze v Starej tržnici v Bratislave uskutočnil workshop lumen printu s Máriou Šimovou a Lenkou Adamčákovou. Spoločne s účastníkmi sme zistili, čo všetko môže byť fotografia a ako jednoducho ju dokážeme vytvoriť aj bez použitia fotoaparátu. Preskúmali sme, ako rôzne druhy papierov a rôzne intenzity svetla zo slnka, bateriek či mobilu dokážu ovplyvniť výslednú farebnosť fotografie.
Svoje zistenia sme preniesli do tvorby lumen printov, ktoré sme ustálili a vystavili priestoroch Oázy.

Zároveň sme pre vás pripravili jednoduchý návod, ako si môžete lumen print vyskúšať vytvoriť doma.

LUMEN PRINT je jednoduchá technika vytvárania kontaktných fotografií pomocou svetlocitlivého papiera a svetla. Na jeho vytvorenie budeme potrebovať: svetlocitlivý fotopapier, rámik na fotografiu, nádobu na fixovanie, ustaľovač a tečúcu vodu.

POSTUP:

  1. V prítmí si rozložíme ploché objekty na svetlocitlivý papier. Vložíme ich opatrne do rámu a stlačíme objekty medzi sklo a fotografický papier.
  2. Umiestnime rám na svetlo. Čas exponovania sa môže líšiť v závislosti od intenzity a druhu svetla.
  3. Keď sa papier zafarbil do požadovaného odtieňa, opatrne vyberieme papier z rámu a výsledok si naskenujeme alebo odfotíme. Vzniknutý lumen print zatiaľ nie je fixovaný a pôsobením svetla sa bude meniť.
  4. V prípade, ak chceme, aby výsledný obraz vydržal, je potrebné ho fixovať v roztoku vody a ustaľovača. Fixácia postupne zmení jeho kontrast a farbu. Po ustálení fotografiu dôkladne opláchneme pod tečúcou vodou a následne necháme vysušiť.

Experimentujte s rôznymi metódami a nebojte sa prispôsobovať si proces podľa svojich predstáv. Pochváľte sa so svojím procesom a výsledným dielom v AMFO skupine na Facebooku alebo na Instagrame amfo_nocka.
Prihláste svoje fotografie do celoštátnej postupovej súťaže amatérskej fotografie AMFO. Viac informácií o AMFO nájdete na www.nocka.sk.

Ďalší zo série AMFO workshopov – KYANOTYPIA – s lektormi Šimonom Luptákom a Lenkou Adamčákovou sa uskutoční 12. 8. 2023 v čase od 9:00 do  15:00 v Oáze v Starej tržnici. Vstup zdarma!

TEXT: Lenka Adamčáková
JAZYKOVÁ KOREKTÚRA: Katarína Vrablicová

FOTOGRAFIE: Lenka Adamčáková, Rudolf Biháry

Tento článok bol zverejnený 17. 7. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.