Úvod » Aktuality » Vyhodnotenie Literárneho Zvolena 2023 sa blíži

Vyhodnotenie Literárneho Zvolena 2023 sa blíži

Literárny Zvolen 2023
Celoštátna literárna súťaž Literárny Zvolen 2023 bude už čoskoro poznať svojich víťazov. Organizátori si pre účastníkov a účastníčky pripravili rôznorodé vzdelávacie aktivity aj bohatý sprievodný program.

Už 11. augusta 2023 sa vo Zvolene uskutoční vyhodnotenie 29. ročníka súťaže Literárny Zvolen, ktoré je spojené s víkendovým vzdelávacím pobytom. Tridsiatka ocenených autorov a autoriek sa stretne vo Zvolene, kde ich čakajú rozborové semináre s odbornou porotou či zaujímavé workshopy so skúsenými lektormi. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční 12. augusta o 17:30 v priestoroch Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra Zvolen.

Porotu Literárneho Zvolena 2023 tvoria renomovaní spisovatelia aj literárni teoretici a jej zloženie sa s každým ročníkom mení. Tento rok prózu hodnotili Balla, Weronika Gogola a Dominika Moravčíková, ktorá hodnotila aj v kategórii poézia spolu s Viliamom Nádaskayom a Martinom Hatalom. Pridanie kategórie žánrovej literatúry sa počas minulého ročníka súťaže osvedčilo a tento rok ju hodnotili Alexandra Pavelková, Juraj Búry a Martin Hatala.

Okrem vzdelávacej časti programu čaká účastníkov a účastníčky Literárneho Zvolena aj širokú verejnosť pestrý kultúrny program, ktorý je s literatúrou úzko spätý. Na dvoch literárnych besedách s poetkou a prozaičkou Dominikou Moravčíkovou a prozaičkou Weronikou Gogola môžu spoločne s autorkami reflektovať ich literárnu tvorbu a vypočuť si autorské čítanie úryvkov z ich textov.

V piatok sa v priestoroch Starej radnice mesta Zvolen uskutoční divadelné predstavenie Nič sa nestalo, ktoré patrí do repertoáru divadla Ticho a spol. a je dramatizáciou rovnomennej prózy Zuzany Šmatlákovej, ktorá bola finalistkou ceny Anasoft Litera.

Hostkou bude aj poetka Eva Luka, ktorá má pre účastníkov a účastníčky Literárneho Zvolena pripravený zaujímavý poetický workshop.

Koncert pesničkára Eda Klenu bude nielen príjemným zážitkom, ale aj oknom do sveta textov piesní a svoje vedomosti môžu v tímoch otestovať počas literárneho kvízu vo zvolenskom Secret Bare.

Národnému osvetovému centru, ktoré je odborným garantom, sponzorom aj vyhlasovateľom súťaže, a Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene v spolupráci s mestom Zvolen sa každoročne darí prinášať literatúru do Zvolena a vzdelávať neprofesionálnych autorov aj autorky. Tento rok prizvali aj Podpolianske osvetové stredisko, aby posilnilo organizačnú spoluprácu na tomto rastúcom literárnom podujatí.

Práve vzdelávacia časť programu je pre organizátorov najdôležitejšia. V každej z troch kategórií vybrala porota jedného laureáta alebo laureátku hlavnej ceny, ktorí získajú odborný mentoring s etablovanými autormi a autorkami. Počas minulého ročníka bola mentorkou napríklad poetka Mária Ferenčuhová a vyskúšal si to aj porotca Martin Hatala. Mená tohtoročných mentorov ešte ostávajú prekvapením, no ocenení autori a ocenené autorky sa majú zaručene na čo tešiť.

Ak vás zaujíma, kto tvorí tridsiatku ocenených autorov a autoriek a ktoré texty sa porota rozhodla oceniť, navštívte www.nocka.sk v časti Súťaže a NU, kam po podujatí pribudne aj elektronická verzia zborníka ocenených textov.

Literárny Zvolen je celoštátna súťaž literárnej tvorby neprofesionálnych autorov, členov literárnych klubov a skupín tvorivého písania. Vyhlasovateľom, odborným garantom, hlavným finančným partnerom a hlavným organizátorom je Národné osvetové centrum. Spoluorganizátormi sú Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene a Podpolianske osvetové stredisko. Partnermi sú mesto Zvolen a Literárne informačné centrum.

Literárny Zvolen 2023 Programový plagát

Tento článok bol zverejnený 26. 7. 2023 a naposledy aktualizovaný 7. 8. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.