Súčasťou festivalu AMFO 2023 je výstava, na ktorej predstavíme porotu a lektorov cez ich aktuálnu FOTO tvorbu. Môžete sa tešiť na rôznorodosť tém a spracovaní vo forme autorských kníh, zinov, fotografiách na skle, plachte či rastline, ale aj v podobe tradičných printov.
Porota
Lenka Lukačovičová
- Absolvovala magisterské aj doktorandské štúdium na Katedre fotografie a nových médií na VŠVU v Bratislave, kde aktuálne pôsobí.
- Samostatne vystavovala vo významných galériách na Slovensku aj v Čechách a zúčastnila sa na mnohých zahraničných umeleckých festivaloch.
- Žije a pracuje v Bratislave.
www.lenkalukacovicova.sk
IG @lenkalukacovicova
@lonely_planet_trnavka
Dávid Doroš
- Vyštudoval Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opave, v Českej republike.
- V roku 2017 získal ocenenie v Slovak Press Photo za sériu portrétov z festivalu Pohoda 60 sekund s, vytvorených camerou obscurou.
- Venuje sa komerčnej fotografii a tiež vzdelávaniu ako lektor rôznych workshopov.
- Vo svojej voľnej tvorbe preferuje výstupy vo forme samizdatov – zinov.
www.daviddoros.com
IG @daviddoros
Šimon Parec
- Je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v odbore vizuálne umenie.
- Vo fotografickej tvorbe sa často vracia na rodnú Oravu. Prevažne veľkoformátové fotografie, čiernobiele aj farebné, ukladá v naratíve vlastného prežitku.
- Fotografické výstupy rád prezentuje v podobe autorskej fotografickej knihy.
IG @parec.simon
Peter Fabo
Fotograf
Milujem svetlo,
prchavé momenty zachytené v emulzii
Keď svetlo vniká oknom do kúpeľne
a ty si holíš nohy
Často hľadám svetlo v noci
a ráno hasím bolesť,
keď svetlo stráca sa ti z očí
V papieri umotané svetlo,
zapaľujem si ním slohy
Učím sa,
učím sa učiť
študentov
aj svoje vlastné deti
Ostanú po nás fotky
Bude v nich všetko,
radosť aj bolesť,
tri bodky
www.peterfabo.name
IG @fabophotography
@vo_vyklenkoch_duhy
Jana Hojstričová
- Pôsobí ako pedagogička na Katedre fotografie a nových médií na VŠVU v Bratislave, kde vedie Ateliér fotografie, reality, konštrukcie. Zameriava sa na spôsoby zobrazovania a konštruovania reality v technickom obraze, objavovanie nových stratégií vizuality kombinovaním fotografie s inými médiami a odbormi.
- Zameranie a špecializáciu nielen vyučuje, ale využíva aj vo svojej vlastnej umeleckej tvorbe, ktorú intenzívne prepája pre ich vzájomný interdisciplinárny dialóg s prírodnými vedami, muzeálnou kultúrou, sociológiou, najmä s témami postavenie ženy a súčasnej rodiny, ale aj historických fotografických technológií v súčasnom kontexte tvorby.
- Vystavuje ako samostatná autorka a zároveň autorsky spolupracuje a vystavuje so sklárskym výtvarníkom Palom Machom.
www.hojstricova.sk
IG @janahojstricova
@janahojstricova_palomacho
Lektorky
Zuzana Pustaiová
Fotografka a vizuálna umelkyňa, lektorka, pedagogička a šéfredaktorka štvrťročníka Fotonoviny. V roku 2022 ukončila doktorandské štúdium na VŠVU v Bratislave.
Vo svojich prácach rozvíja otázky rolí a rodových stereotypov v súčasnej spoločnosti ako základný element, ktorý formuje vzťahy medzi členmi rodiny, príbuznými, priateľmi a ďalšími sociálnymi skupinami. So zmyslom pre humor a iróniu odkrýva kultúrne stereotypy previazané s vekom, pohlavím, tradíciami a sociálnymi vplyvmi.
V roku 2022 vydala debutovú publikáciu One Day Every Day (2022), ktorá sa dostala do výberu 35 najlepších fotografických kníh za rok 2022 v súťaži Paris Photo – Aperture Photobook Awards 2022.
www.pustaiova.com
IG @zuzanapustaiova
Kristína Ligačová
Vizuálna umelkyňa, ktorej hlavným vyjadrovacím médiom je sklo, ktoré prepája s fotografiou. Vo svojej tvorbe sa zameriava na experiment a skúmanie obrazu, odrazu v čase a ich materiálne podoby a procesy. Jej hlavnými témami sú čas, priestor a pamäť zachytené vo fotografiách postavených na experimentálnom prístupe.
Absolvovala stáž na Eugeniusz Geppert Academy of art and Design vo Vroclave v Poľsku a v TGK v Českej republike. Vystavuje samostatne a zúčastnila sa na mnohých skupinových výstavách i sympóziách vo Francúzsku, v Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku a Nemecku.
Za diplomovú prácu získala Cenu rektorky VŠVU aj ocenenie v súťaži Stanislav Libensky Award.
Romana Halgošová
Počas dňa pôsobí ako galerijná pedagogička v Slovenskej národnej galérii. V noci so svojou čiernou mačkou Dianou posúva hranice chápania sociálnych konštruktov, v ktorých žijeme.
Vo svojich prácach sa venuje identite a prežívaniu jednotlivca v spoločnosti aj vo svojom vnútri. Interpersonálne vzťahy prepletá s intrapersonálnymi prostredníctvom vnemov, metafor a pripodobení. Zároveň sú však jej práce bytostne úprimné a cez vlastné prežívanie nastoľuje zrkadlo spoločnosti. Často experimentuje s fotografickými postupmi, grafickými technikami a zvukom.