Úvod » Aktuality » Víťazným filmom projektu My Street Films SK 2022 sa stal vinohradnícky dokument V riadkoch

Víťazným filmom projektu My Street Films SK 2022 sa stal vinohradnícky dokument V riadkoch

V riadkoch (réžia Pavla Rachelová, Peter Takács)
Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet hostil premiéru obnovenej slovenskej vetvy projektu My Street Films, ktorá zavŕšila aktuálny ročník 2022.

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet hostil premiéru obnovenej slovenskej vetvy projektu My Street Films, ktorá zavŕšila aktuálny ročník 2022. V zaplnenej kinosále bratislavskej A4 – Priestore súčasnej kultúry sme predstavili finálne verzie filmov, ktoré naši účastníci a účastníčky pripravovali niekoľko mesiacov pod lektorským vedením Barbory Sliepkovej, Mareka Kuboša a Dominika Jursu s prispením strihových konzultantov Petra Kotrhu a Maroša Šlapetu. Filmy vznikli na základe námetov prihlásených do otvorenej výzvy.

Súčasťou slávnostnej premiéry bolo aj vyhlásenie ocenení, o ktorých rozhodla porota zložená z programovej koordinátorky My Street Films CZ Magdy Španihelovej, režisérky Viery Čákanyovej a koordinátorky programu Jeden svet v komunitách Martiny Čeretkovej.

Víťazným filmom My Street Films SK 2022 sa stal dokument V riadkoch Pavly Rachelovej a Petra Takácsa. Porota vyzdvihla čistotu jeho spracovania, zrozumiteľnosť a sympatickú životnú filozofiu, ktorá vyzdvihuje hodnotu manuálnej práce ako odpovede na problémy a výzvy tejto doby. S ocenením sa viaže aj zaradenie filmu do katalógu alternatívneho distribučného projektu Jeden svet v komunitách, prostredníctvom ktorého si snímku V riadkoch môžu bezplatne zapožičať a premietať kluby, spolky aj neformálne zoskupenia so záujmom o dokumentárny film.

Zvláštne uznanie získala Kristína Žilinčárová za film Symbol, ktorý porota ocenila ako podnetný pokus o esejistickú reflexiu rôznych typov pamäti (subjektívnej, kolektívnej, politickej, historickej), ktoré sa spájajú s určitým symbolickým miestom. Film pracuje s kontrastom vážneho a banálneho, vykazuje zmysel pre humor, tvorivo využíva asynchrónny zvuk, obrazovo-zvukové metafory, asociatívnu strihovú skladbu.

Kolekcia šiestich filmov projektu My Street Films SK 2022 bude od 28. novembra dostupná aj online, na platforme DAFilms.sk. Viac informácií o projekte My Street Films SK nájdete na mystreetfilms.nocka.sk.

Tento článok bol zverejnený 16. 11. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.