V dňoch 24. – 30. júla 2022 sa v rekreačnom stredisku Drieňok na Teplom Vrchu pri Rimavskej Sobote uskutočnila tvorivá dielňa Muzičky a Malí tanečníci 2022, ktorej hlavnými organizátormi boli Národné osvetové centrum v Bratislave a OZ Rodon Klenovec zastúpené Stanislavou a Jaroslavom Zvarovcami v spolupráci s GMOS v Rimavskej Sobote. Cieľom tvorivej dielne je rozvíjať u detí zručnosti všeobecnej múzickej výchovy a interpretácie tradičných foriem ľudového tanca a hudby vo funkčnom spojení, v akom existovalo a rozvíjalo sa v tradičnom prostredí.
Pod vedením skúsených tanečných a hudobných pedagógov mali dvadsiati malí tanečníci a takmer tridsiatka mladých hudobníkov možnosť osvojiť si štýlovú improvizačnú interpretáciu tanečných typov z Abova a Podpoľania a zručnosť hudobnej interpretácie piesní viazaných k typom tancov z týchto tanečných oblastí.
Na tvorivej dielni sa zúčastnili detské tanečné páry z folklórnych súborov z rôznych končín Slovenska (DFS Tancovadlo z Piešťan, DFS Kopaničiarik z Myjavy, DFS Levočanik z Levoče, DFS Oriešok zo Smižian, DFS Malý Vtáčnik z Prievidze, DFS Pramienok z Liptovského Mikuláša, DFS Hájik z Rimavskej Soboty, DFS Mladosť z Klenovca). Rovnako pestré bolo aj zastúpenie hudobníkov z detských ľudových hudieb Oriešok a Voľare zo Smižian, Pridančatá z Víťaza, Hájik z Rimavskej Soboty, Kanaš z Veľkého Šariša, Lieska zo Žiliny a Zemplínik z Michaloviec.
Lektormi ľudovej hudby boli Michal Noga a Milan Veróny (husle), Ľubomír Gašpar (cimbal), Ján Tej (kontrabas), Michal Zelinka (viola). Lektormi tanca boli Slavomír Ondejka, Agáta Krausová, Alfréd Lincke a Katarína Babčáková.
Záverečné vystúpenie, na ktorom sa deti predstavili svojou improvizačnou interpretáciou vyučovaných tancov i hudby, sa uskutočnilo v sobotu 30. 7. 2022 o 11.00 hod. v rekreačnom zariadení Drieňok. Rodičia i pedagógovia detských kolektívov, ktorí nás poctili svojou návštevou, mali možnosť spoznať výsledky týždňovej pedagogickej práce tanečných i hudobných lektorov a talentovaných detí.
Súčasťou tvorivých dielní bola návšteva Podpolianskeho múzea, dielne Detvianske ľudové umenie, kde sa pod vedením Ivetky Smílekovej učili vyšívať krivou ihlou, ale aj výstavy tradičného odevu z Podpoľania Jany Kucbeľovej, výlet na Pustý hrad či ďalšie animačné aktivity (športové hry, remeselné dielničky, kúpanie) s cieľom nadviazať priateľstvá a vytvárať komunitu mladých priaznivcov našej tradičnej kultúry.