Úvod » Aktuality » START ART V a VI

START ART V a VI

obrázok Tri autorské výstavy START ART V & VI v Dome umenia
V Dome umenia v decembri otvoríme tri autorské výstavy, ktoré pokrývajú výherkyne celoštátnych súťaží Výtvarné spektrum a AMFO.

V pondelok 5. decembra o 17:00 slávnostne otvoríme tri autorské výstavy, ktoré pokrývajú výherkyne dvoch celoštátnych súťaží Výtvarné spektrum a AMFO z roku 2021. 58. ročník Výtvarného spektra sa vyznačoval silným vizuálnym dojmom plstených objektov Evy Pokornej, ktorá je autorkou jednoznačne vystupujúcou zo svojej komfortnej zóny. Jej práca s plsťou, vyjadrená jej slovami „pokus – omyl“, priniesla svoje výsledky, ktoré ju často posúvajú nad jej kolegov a spolusúťažiacich, ktorých bolo takmer až tisíc. Zlom v produkcii a v prehĺbenom čase venovania tvorbe znamenalo presťahovanie na samotu na strednom Slovensku, kde začala s chovom oviec. Pani Pokorná hľadá inšpiráciu v prírode, v jej sezónnych premenách, snoch, túžbach či banálnych denných záležitostiach. Minimalistická inštalácia jej priestoru v Dome umenia preto citlivo vyzdvihuje tieto ojedinelé objekty a prenecháva im plnú silu na ich vystúpenie.

49. ročník AMFO bol výnimočný spoločnou hlavnou cenou dvoch autoriek.

V čiernobielych dielach Marty Vitáriušovej sa ocitáme v úlohe neviditeľného pozorovateľa. Sme vtiahnutí do ríše divov, skúmajúc svet za zrkadlom. Hravé momentky, odrazy, odvážne výrezy a členitosti dávajú fotografiám priestor pre fantáziu a nútia nás nahliadať na svet zvedavými očami, kde nám usmievavá mačka ukazuje cestu domov alebo nás smeruje za novým dobrodružstvom.

Temný medzipriestor v kontraste s láskavým náručím vytvára pomyselné bezpečie a únik z neistoty. Lucia Kuklišová skúma tému rodinného puta, pričom využíva inscenovanú fotografiu evokujúcu staré maľby či ikony. Matka na nich pôsobí ako madona skrytá v súsoší detí, no tie tu nachádzame nielen ako predĺženie tela matky, ale aj ako bytosti skúmajúce neznámo. Výtvarné spektrum a AMFO sú celoštátne postupové súťaže vizuálneho umenia, vyhlasované Národným osvetovým centrom. Celoročne v nich súťažia tisíce autorov, ktorí prechádzajú regionálnymi a krajskými kolami. V celoštátnom kole sa prezentujú tí najlepší z aktuálneho ročníka, vybraní porotou, a laureáti hlavných cien získajú autorskú výstavu v priestoroch Domu umenia v Národnom osvetovom centre v Bratislave.

Tento článok bol zverejnený 24. 11. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.