Úvod » Aktuality » Slovenské kultúrne dedičstvo sa otvára svetu

Slovenské kultúrne dedičstvo sa otvára svetu

Slovenské kultúrne dedičstvo sa otvára svetu
Slovenské kultúrne dedičstvo sa stáva súčasťou európskej digitálnej zbierky.

Výsledky digitalizácie kultúrneho dedičstva, ktoré sú dostupné na portáli Slovakiana, sa stávajú súčasťou digitálneho kultúrneho dedičstva Európy.

V spolupráci s vybranými slovenskými inštitúciami sme obnovili zasielanie digitalizovaných zbierkových predmetov, dokumentov a národných kultúrnych pamiatok na portál európskeho kultúrneho dedičstva Europeana.

Slovakiana: Ivan Žabota - Dievča s krčahom
Ivan Žabota – Dievča s krčahom

V prvej fáze sme zabezpečili sprístupnenie zbierkových predmetov zo Slovenského technického múzea a audiovizuálnej tvorby Národného osvetového centra.

V súčasnosti pracujeme na zaslaní zbierok z ďalších slovenských inštitúcií, ako aj zvyšovaní kvality poskytnutých dát tak, aby naplno prezentovali našu krajinu v 21. storočí. Prístup k slovenským zbierkam v európskej digitálnej zbierke nájdete na portáli Europeana.

O projekte Europeana

Projekt Europeana poskytuje verejnosti prístup k miliónom zbierkových predmetov kultúrneho dedičstva z celej Európy. Zverejňuje umelecké diela, knihy, hudbu a videá o umení, tlači, archeológii, móde, vede, športe a mnohých ďalších oblastiach.

Podnecuje tiež rozvoj digitálnej transformácie odvetvia kultúrneho dedičstva a prináša priestor pre prezentáciu práce inštitúcií v zahraničí.

obrázok v úvode: Šimon Šebo – Hack

Tento článok bol zverejnený 2. 2. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.