Celoštátna postupová súťaž a prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha má v živote tanečníkov ľudového tanca osobité miesto. Obec Dlhé Klčovo v okrese Vranov nad Topľou je rodiskom vynikajúceho tanečníka Juraja Šaffu. Podujatie nadväzuje na súťaž sólistov tanečníkov vo Východnej, ktorá sa s rozličnou periodicitou konala už od roku 1965.
V sobotňajšej súťažnej časti programu 28. mája sa predstaví vyše 40 súťažných čísel z celého Slovenska. Súťažiť budú v štyroch kategóriách:
- hlavná kategória A: tanečníci a tanečnice interpretujúci tanec podľa nositeľov tanečných tradícií – voliteľný a povinný typ tanca,
- regionálna kategória B: tanečníci z folklórnych skupín, interpretujúci regionálnu tanečnú tradíciu z regiónu, z ktorého pochádzajú alebo v ňom dlhodobo pôsobia,
- detská kategória C,
- mládežnícka kategória D.
Sprievodný program sa začne v piatok 27. mája vystúpením folklórnych kolektívov z Dlhého Klčova v novom amfiteátri, ktoré bude spojené s odhalením sochy Juraja Šaffu a s predstavením popredného folklórneho súboru Raslavičan z Raslavíc.
Pokračovať bude v sobotu 28. mája predstavením vynikajúcej folklórnej skupiny Stráne z Važca a nedeľným slávnostným galaprogramom 29. mája s vyhlásením výsledkov a predstavením nositeľov tanečných tradícií.
Súčasťou programu je aj výstava Alexandra Orlíka v miestnom dome kultúry, návšteva súkromného múzea v obci a gréckokatolíckeho Chrámu Zosnutia Panny Márie, ako aj tradičný jarmok v remeselnej uličke s prácami remeselníkov z Dlhého Klčova.
Vyhlasovateľom a odborným garantom podujatia je Národné osvetové centrum, organizátormi sú obec Dlhé Klčovo a Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou, spoluorganizátormi sú Prešovský samosprávny kraj a Matica slovenská. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Poslaním Šaffovej ostrohy je prispievať k vyhľadávaniu talentov v oblasti ľudového tanca, podnecovať interpretov a tanečných pedagógov na vyhľadávanie a poznávanie tradičného tanečného materiálu, osvojiť si ľudový tanec a jeho zákonitosti a inšpirovať interpretov na tvorivú a kvalitnú interpretáciu ľudového tanca. Súťaž prispieva k zachovávaniu, rozvíjaniu a oboznamovaniu verejnosti s jedinečnými hodnotami ľudového tanca ako významnej súčasti nášho nehmotného kultúrneho dedičstva.