NOC v spolupráci s Podduklianskym osvetovým strediskom vo Svidníku a Hornozemplínskym osvetovým strediskom vo Vranove nad Topľou zorganizovalo prvé dve interaktívne prezentácie príručky. Prvé dve samostatné vzdelávacie podujatia sa konali 26. a 27. septembra 2024. Workshopy sú určené pre pracovníkov kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií, ako aj iných odborných pracovníkov v oblasti sociálnej prevencie, psychológov a predovšetkým tých, ktorí priamo pracujú s mládežou.
Workshopy boli vedené kombinovanou formou prednášky a následného interaktívneho výcviku. Výcviková časť bola zameraná na:
- rizikové správanie mládeže,
- formy rizikového správania a znaky rizikových skupín v online a offline prostredí,
- vzťahové závislosti a psychomanipulatívne skupiny,
- prácu s metodicko-informačnou príručkou,
- primárnu prevenciu, možnosti a limity riešenia.
Vzdelávacie workshopy viedli spoluautorky a editorky informačno-metodickej príručky, Mgr. Lucia Grešková, PhD. a doc. PhDr. Mgr. Ingrid Hupkova, PhD.
Podujatia absolvovalo spolu 40 účastníkov. V anonymnej spätnej väzbe odporučili takýto workshop pre každého, kto pracuje s mládežou. Príručka je svojím zameraním prvá na Slovensku. Počas vzdelávania sa účastníci dozvedia praktické rady a návody ako pracovať s príručkou a využiť jej obsah naplno.
Metodicko-informačnú príručku Ako rozoznať bezpečné spoločenstvo v online a offline prostredí môžete zakúpiť v internetovom obchode NOC.
Národne osvetové centrum plánuje s regionálnymi prezentáciami pokračovať a postupne odprezentovať túto problematiku a jedinečnú príručku na celom území Slovenska.