Úvod » Aktuality » Odišiel Marián Veselský

Odišiel Marián Veselský

Marián Veselský
*17.6.1945 Uľanka +22.2.2021 Bratislava

V pondelok 22. februára 2021 nás vo veku nedožitých 76. rokov opustil folklorista, muzikant a bývalý pracovník Národného osvetového centra Marián Veselský. Pôsobil v rôznych sférach folklórneho hnutia na Slovensku. Ako muzikant a upravovateľ ľudových piesní spolupracoval s mnohými umeleckými telesami a folklórnymi kolektívmi (Lúčnica, Gymnik, Ekonóm a ďalšie).

V sedemdesiatych rokoch pôsobil ako externý spolupracovník redakcie ľudovej hudby Československého rozhlasu v Bratislave, kde bol autorom cyklu Hrajú a spievajú amatérske folklórne súbory. V priebehu niekoľkých rokov bol viackrát členom programovej rady a autorom viacerých programov folklórneho festivalu Východná, ale aj iných podujatí ako napr. MFF Myjava a Podpolianske slávnosti v Detve.

V rokoch 1993 – 1994 pôsobil ako vedecko-technický pracovník Národopisného ústavu SAV. Neskôr v období rokov 1994 – 2006 pracoval v Národnom osvetovom centre na pozícii odborný pracovník pre hudobný folklór a dokumentáciu a v rokoch 2002 – 2004 ako riaditeľ V-klubu. Počas svojho pôsobenia organizačne zastrešoval aj tvorivú dielňu Primášikovia a spolupracoval na edičnej činnosti pripravovanej encyklopédie slovenského folklorizmu.

Česť jeho pamiatke.

Tento článok bol zverejnený 24. 2. 2021.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.