Úvod » Neprofesionálne umenie » Folklór a folklórizmus » Nositelia tradícií 2018 – tlačová správa

Nositelia tradícií 2018 – tlačová správa

Nositelia tradícií pod Roháčmi

Súčasťou tohtoročných Podroháčskych folklórnych slávností bude i celoštátna súťaž folklórnych skupín. Desať najúspešnejších sa ich stretne pred porotou i divákmi v Zuberci 4. a 5. augusta.
Leto plným priehrštím ponúka všehochuť a stovky obecných i regionálnych podujatí, v ktorých sa v rozličnej miere prezentujú scénické podoby ľudovej kultúry. V niekoľkých desiatkach regionálnych folklórnych festivaloch ožívajú tieto podoby v ucelených a dramaturgicky komunikovaných posolstvách. Zámerom vrcholných podujatí v oblasti scénického folklorizmu je prezentovať aktuálne pohľady na tradičné v oblasti hudobnej, tanečnej či zvykoslovnej. Tých nie je veľa a svojim dosahom, rozsahom i myšlienkami presvetľujú a posúvajú progresívne dianie v oblasti folklorizmu ďalej.
K takým, vrcholným, patria i 43. Podroháčske folklórne slávnosti. Celoštátna súťaž folklórnych skupín Nositelia tradícií sa stáva ich súčasťou. V tomto roku tak bude sviatok nielen oravského folklóru – Podroháčske folklórne slávnosti, opäť niečím výnimočný. V rámci programu festivalu sa predstaví desiatka najúspešnejších folklórnych skupín zo všetkých kútov Slovenska. Po prvýkrát sa súčasťou festivalu stane celoštátna postupová súťaž a prehliadka folklórnych skupín – Nositelia tradícií. Súťaž je vrcholným podujatím tohto druhu na Slovensku, je určená všetkým vekovým kategóriám, nie je tematicky zameraná a realizuje sa každé tri roky. Nositelia tradícií, ktorí sa predstavia v Zuberci, tak prešli sitom regionálnych i krajských kôl súťaže. Pod Roháčmi sa tak budú prezentovať tie najvyspelejšie
folklórne skupiny z celého Slovenska. V súťaži, ktorá začína 4. augusta o 14.00 v Kultúrnom dome v Zuberci sa pred porotou i divákmi predstavia skupiny Šulekovo z Hlohovca, Jaročan z Járku, Podžiaran z Papradna, Kýčer z Turej Lúky, Brezinky z Polomky, Bažalička z Plachtiniec – Príbeliec, Kriváň z Východnej, Raslavičan z Raslavíc, Jadlovec z Margecian a Dolina z Gemerskej Polomy.
Cieľom súťaže je najmä aktivizovať činnosť folklórnych skupín, podporovať vyhľadávanie, dokumentáciu a prezentáciu tradičných foriem ľudového tanca, hudby, obradových, zvykoslovných a pracovných prejavov a poukázať na význam tradičnej ľudovej kultúry.
Vybraté skupiny budú účinkovať v rámci 43. Podroháčskych folklórnych slávností aj v programe Od roka do roka, uvedenom v sobotu 4. augusta o 19.00 v amfiteátri a najúspešnejšie sa predstavia v nedeľu 5. augusta o 14.00, opäť v amfiteátri v galaprogramesúťaže, ktorá bude spojená s vyhlásením výsledkov.
Spolu s odbornými pracovníkmi Národného osvetového centra a s vedením obce Zuberec Oravské kultúrne stredisko prijalo výzvu realizovať v rámci zuberského festivalu aj túto súťaž.Sme radi a veríme, že desiatka vybratých skupín, spolu takmer 400 súťažiacich po dva dni splynie v jednu súdržnú harmóniu spolu s ďalšou tisíckou účinkujúcich festivalu. Spojiť festival so súťažou je pokusom priniesť niečo nové, progresívne. Niečo, čo obohatí obidve strany. Usporiadateľov i súťažiacich a účinkujúcich v programoch festivalu. Dúfame, že spoločný zámer sa stretne s Vašim pochopením. Zuberec a celá Studená dolina majú prírodných i ľudských krás stále na rozdávanie. Veríme, že tak, ako ostatných očarila príroda, spätosť s ňou, blízky pokoj zuberského skanzenu, príjemná vrava z jarmoku ľudových remeselníkov či atmosféra amfiteátra, očarí všetkých tohtoročný pobyt pod Roháčmi.
Vyhlasovateľom celoštátnej súťaže je Národné osvetové centrum Bratislava, organizátorom Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obcou Zuberec. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Dolný Kubín, 20. 7. 2018
PhDr. Miroslav Žabenský
zabensky@osvetadk.sk

Tento článok bol zverejnený 16. 9. 2018 a naposledy aktualizovaný 21. 4. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.