Úvod » Súťaže a prehliadky » Cineama » Nitra pozýva do kina na CINEAMA 2019

Nitra pozýva do kina na CINEAMA 2019

Národné osvetové centrum a Krajské osvetové stredisko v Nitre pozývajú všetkých filmových amatérov, nadšencov a priaznivcov filmu do Nitry na 27. ročník najstaršej súťaže v oblasti amatérskej filmovej tvorby na Slovensku.

Autori všetkých vekových kategórií (do 16 rokov, do 21 rokov i nad 21 rokov) predstavia 7. až 9. júna v Mlyny Cinemas svoju najnovšiu tvorbu rôznych filmových žánrov. Pripravené sú filmy hrané, animované, ale aj reportáže, dokumenty, experimenty a videoklipy. Rôzne sú témou i svojou dĺžkou.

Projekcia súťažných filmov sa začne už v piatok 7. júna o 9.00 hodine v Mlyny Cinemas v Nitre. Slávnostné otvorenie podujatia bude v ten istý deň o 13.00 v priestoroch kina. Diváci uvidia 91 filmov od 155 autorov z celého Slovenska, čo predstavuje takmer 500 minút čistého premietacieho času. Je to výber z celkového počtu 147 filmov od 256 autorov, ktoré postúpili zo všetkých ôsmich krajov Slovenska. Priebeh nižších stupňov súťaže zabezpečovali jednotlivé regionálne kultúrne a osvetové zariadenia.

Odbornú porotu čakajú v Nitre hodiny pozorného sledovania. V sobotu večer vysokoškolskí pedagógovia, odborníci z praxe i aktívni tvorcovia rozhodnú o víťazných filmoch CINEAMY 2019 v jednotlivých žánrových kategóriách a vekových skupinách.

Pre účastníkov sú pripravené odborné rozborové semináre s porotou, individuálne konzultácie s lektormi aj filmársky workshop. V sobotu popoludní v nesúťažnej prezentácii uvedie podpredseda svetovej organizácie UNICA filmy z festivalu amatérskeho filmu UNICA. Diváci tak uvidia ocenené filmy z Veľkej Británie, Poľska, Nemecka, Estónska či Španielska. Filmy z Českej republiky budú tvoriť samostatnú kolekciu, ktorá pochádza z aktuálneho ročníka Českého videosalónu. Uvedie ich zástupca partnerskej organizácie NIPOS-ARTAMA, Praha. Vstup na premietania je voľný, na workshopy sa účastníci prihlasujú.
Celoštátnu postupovú súťaž vyhlasuje každoročne Národné osvetové centrum z poverenia MK SR.
Hlavným organizátorom podujatia je Krajské osvetové stredisko v Nitre.
Hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Informácie:
Odborný garant a vyhlasovateľ súťaže: Národné osvetové centrum, Bratislava
Zuzana Školudová, 02/204 71 245, zuzana.skoludova@nocka.sk
Organizačný garant: Krajské osvetové stredisko v Nitre
Zdenka Smrečková, 0911 540 018, zdenka.smreckova@kosnr.sk

Program – Bloky

Tento článok bol zverejnený 27. 5. 2019 a naposledy aktualizovaný 21. 4. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.