Úvod » Aktuality » Martin Kolesár navždy odišiel za svojou múzou

Martin Kolesár navždy odišiel za svojou múzou

V sobotu 21. marca 2020, práve v deň, keď matka príroda otvára svoju jarnú náruč, odišiel spomedzi nás vo veku 91 rokov vzácny človek – herec a režisér Martin Kolesár. Odišiel spomedzi nás, aby navždy spočinul v objatí svojej milovanej múzy Tálie.

Meno i osobnosť herca a režiséra Martina Kolesára (nar. 29. mája 1928 v Bratislave), výnimočného umelca i človeka, je kysuckým ochotníkom a milovníkom divadla veľmi dobre známe. Kysuciam upísal viac než dvadsať rokov svojho života. Neúnavne týždeň čo týždeň cestoval z Martina do Čadce, ale aj do Rakovej či Staškova, aby spoločne s miestnymi ochotníkmi odhaľovali tajomstvá a krásy ľudských príbehov, ktoré do písanej podoby zvečnili slovenskí i svetoví dramatici. Patril k tým umeleckým osobnostiam, ktoré v našom regióne zanechali mimoriadne hlbokú a plodnú stopu, rozvíjali ho a pomáhali mu zviditeľniť sa a zaradiť sa v oblasti umenia k špičkovým regiónom Slovenska. Dokazujú to mnohé úspechy, niekoľko celoštátnych prvenstiev na významných divadelných prehliadkach, víťazstvá na Palárikovej Rakovej a účasť na Scénickej žatve v Martine, opakovaná reprezentácia Slovenska v zahraničí, ako aj skutočnosť, že čadčiansky Divadelný súbor Jána Palárika sa pod jeho vedením prepracoval do „A“ kategórie, čo bolo najväčším vyznamenaním pre slovenské ochotnícke kolektívy. S čadčianskymi ochotníkmi naštudoval 15 inscenácií. K najúspešnejším patrili Kým kohút nezaspieva (1970), Všetci sa nevracajú (1975), Súhvezdie draka (1977), Dvaja (1980), Na brehu priezračnej rieky (1983) a Slučka pre dvoch alebo domáca šibenica (1988). Mnohí si dodnes pamätajú aj jeho rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký (1976) a Popoluška (1979), plné pôvabu a neopakovateľných humorných scén. Popri Čadci navštevoval aj ochotníkov v Rakovej a Staškove, kde pomáhal miestnym divadelným nadšencom dobrou radou a vlastnými skúsenosťami cibriť ich herecké umenie. Svojou profesionalitou, priateľským a láskavým prístupom, zmyslom pre humor, schopnosťou trpezlivo a citlivo pracovať aj na tých najdrobnejších detailoch hry si získal srdce každého, kto sa raz ocitol na javisku. V hercoch objavoval a rozvíjal talent, viedol ich k precíznosti a jedinečným výkonom. Medzi ním a hercami, ako aj ľuďmi pracujúcimi v oblasti kultúry na Kysuciach vznikali priateľstvá na celý život, pre mnohých bol nezameniteľným učiteľom a poradcom aj vo veciach osobného života. Kysuce a Čadcu miloval do posledných dní, stále sa intenzívne zaujímal o kultúrny život, o prácu ochotníkov a ľudí, ktorých mal rád a s ktorými ho spájali krásne spomienky.

Martin Kolesár dlhé roky pôsobil na profesionálnych divadelných scénach v Žiline a Martine, vytvoril desiatky nezabudnuteľných hereckých rolí a venoval sa aj réžii. Spolupracoval aj s ďalšími ochotníckymi súbormi v Martine a blízkom okolí (Belá-Dulice, Vrútky, Košťany, Bystrička, Žabokreky), pôsobil ako lektor a odborný porotca na mnohých národných divadelných festivaloch a súťažných prehliadkach.
Na sklonku života žil so svojou manželkou, herečkou Jaroslavou Kolesárovou, v Bratislave, kde nejaký čas pôsobil aj ako pedagóg v Divadle a škole LUDUS.

V roku 1993 vydalo Tlačové konzorcium Kysuce monografiu o živote a tvorbe Martina Kolesára, ktorú zostavila Katarína Šulganová. Na jej stránkach nájdete rozsiahly rozhovor autorky s M. Kolesárom, ako aj osobné vyznania mnohých osobností zo sféry divadla a kultúry, mnohé recenzie divadelných kritikov i prehľad všetkých hereckých rolí a režijnej tvorby, úspechov a ocenení umelca. Publikácia prináša aj viac než 60 fotografií a ilustrácií.

Martin Kolesár bol umelcom a človekom s veľkým a ušľachtilým srdcom. Vzácnym priateľom. Takým navždy zostane v našich mysliach a srdciach. Lúčime sa s ním s úctou a láskou v mene všetkých slovenských divadelníkov a priaznivcov kultúry a umenia a vyjadrujeme hlbokú sústrasť jeho rodine. Nikdy nezabudneme. Česť jeho pamiatke.

Tento článok bol zverejnený 24. 3. 2020.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.