Úvod » Aktuality » Literárny Zvolen 2024

Literárny Zvolen 2024

Literárny Zvolen 2024 600x395 web
Súťaž Literárny Zvolen oslavuje tento rok svoje 30. výročie. Jubilejný ročník bude sprevádzať Hviezdoslav.

Vyhodnotenie tejto ojedinelej literárnej súťaže zameranej na vzdelávanie neprofesionálnych autorov a autoriek bude už tradične spojené s víkendovým literárnym pobytom vo Zvolene. Tridsiatka ocenených, ktorú vyberá odborná porota, dostane k svojim textom podrobnú spätnú väzbu a ich diela budú zverejnené v zborníku zo súťaže.

Vyhlásenie 30. ročníka súťaže pripadlo na 1. februára 2024 a svoje súťažné texty môžu autori a autorky posielať až do 31. marca. Literárny Zvolen je zároveň jedným z mála literárnych projektov, ktorý sa venuje aj literárnym žánrom, konkrétne žánrom sci-fi, fantasy a horor. Táto kategória má vlastnú porotu zloženú z odborníkov, ktorí sa na žánrovú tvorbu špecializujú. „V súťažiach často platí, že žánrová tvorba nemá veľmi šancu na umiestnenie. Je to skôr záležitosť vkusu, keď sa v porote stretnú ľudia, ktorí napríklad fantasy vôbec nečítajú, texty ich buď nezaujmú, alebo sa im veľmi ťažko hodnotia, keďže im chýba potrebný prehľad. Je to prirodzené,“ hovorí Júlia Oreská z Národného osvetového centra, ktoré je garantom súťaže a v spolupráci s Podpolianskym osvetovým strediskom súťaž organizuje. Vytvorením samostatnej kategórie pre texty pracujúce s prostriedkami žánrov tak dáva ich autorom a autorkám šancu byť súčasťou literárneho diania a dostať spätnú väzbu  i vzdelávanie, ktoré je cielené pre ich potreby.

Hlavnou cenou súťaže je však odborný mentoring, ktorí získajú traja autori či autorky – jeden v každej kategórii – a niekoľko mesiacov potom pracujú pod vedením skúseného literárneho profesionála. „Mentoring mi pomohol zistiť, akým spôsobom o svojej tvorbe premýšľam, vďaka čomu som sa naučila nové nápady lepšie uchopiť a zužitkovať. Ľudsky sme si skvele sadli a zo stretnutí som odchádzala inšpirovaná a pochopená,“ vyjadrila sa Dorota Hinštová, ktorá bola laureátkou hlavnej ceny v minulosti.

Súťaž sa stále vyvíja a snaží sa prinášať nové spôsoby, ako neprofesionálnych autorov a autorky inšpirovať. V minulosti to bolo napríklad pridanie spomínanej súťažnej kategórie žánrovej prózy, vytváranie rôznorodého sprievodného programu podujatia a spolupráca so slovenskými vydavateľstvami. Každoročne sa mení aj porota. Tento rok budú súťažné texty hodnotiť Marta Součková, Karol D. Horváth, Viliam Nádaskay, Eva Luka, Eva Urbanová, Alexandra Pavelková a Martin Hatala.

Témou ročníka súťaže je Hviezdoslav. Spoločne s Literárnym Zvolenom oslavuje svoje jubileum aj Hviezdoslavov Kubín a tieto dve súťaže sa pri oslave rozhodli tematicky spojiť. „Hviezdoslav sa dnes môže zdať už trochu zaprášený, no vo svojej dobe priniesol niečo nové, predtým nevidené. Rozhodli sme sa komunikovať súťaž prostredníctvom niekoľkých jeho veršov a najmä slov, ktoré si pre potreby svojej tvorby vymyslel,“ objasnila Júlia Oreská. Dodáva, že téma ročníka sa viaže iba na vizuálnu komunikáciu súťaže, teda nezasahuje do obsahu súťažných textov.

Súťažné príspevky môžete zasielať do 31. marca 2024.

Literárny Zvolen je celoštátna súťaž literárnej tvorby neprofesionálnych autorov, členov literárnych klubov a skupín tvorivého písania. Vyhlasovateľom, odborným garantom, hlavným finančným partnerom a hlavným organizátorom je Národné osvetové centrum. Spoluorganizátorom je Podpolianske osvetové stredisko. Viac informácií o súťaži nájdete na webovej stránke nocka.sk v časti Súťaže a NU.

Tento článok bol zverejnený 3. 2. 2024.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.