Úvod » Aktuality » Je tu druhé tohtoročné Javisko!

Je tu druhé tohtoročné Javisko!

obálka časopisu JAVISKO č. 2/2022
Hlavnou témou čísla je svetlo a hľadanie odpovede na otázku, či môže divadlo komunikovať aj bez slov.

„Je jedno, aký štýl práce divadelníci a divadelníčky zvolia, isté je, že pri ňom budú potrebovať svetlo. Ak začnete o svetle premýšľať aj vy, okamžite vstupujete do poľa dramaturgie svetla,“ píše vo svojom editoriáli šéfredaktor Javiska Jakub Molnár.

Svetlu sa venuje vo svojom texte scénograf Jaroslav Daubrava. Prevedie vás v ňom dejinami svetla v divadle alebo ako hovorí podnadpis jeho článku, prečítate si o ceste svetla k svetelnému obrazu a k light dizajnérovi.

Mimoslovnými výrazovými prostriedkami, tentoraz v oblasti umeleckého prednesu, sa zaoberá aj Renata Jurčová, ktorá ukazuje, že kvalitný prednes nie je len o slove. To dokazuje aj fyzický básnik Petr Váša, s ktorým si môžete prečítať rozhovor.

V aktuálnom čísle nájdete aj návod, ako dramatizovať prozaický text, od Karola Horvátha, a zoznámite sa s príbehom slovenského divadla v rumunskom Nadlaku. Viaceré texty o tohtoročných divadelných podujatiach dokazujú, že festivalová scéna konečne začala ožívať.

Ako uzatvára vo svojom editoriáli Jakub Molnár: „Svetlo túžime vnášať nielen na divadelné javiská, ale i do našej každodennosti. Temná súčasnosť nemôže byť bez svetla večne.“

Aktuálne číslo si môžete objednať alebo prečítať v elektronickej podobe.

Tento článok bol zverejnený 15. 8. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.