Úvod » Aktuality » Folklór šitý do krásy

Folklór šitý do krásy

V mestskom divadle v Púchove sa v nedeľu 9. februára 2020 predstavili na podujatí Folklór šitý do krásy kolektívy z Trenčianskeho kraja od Trenčína cez Púchovskú dolinu, Javorníky až po Považskú Bystricu.

Vzácne mužské hlasy s hudobným sprievodom trombít sme si vypočuli v podaní folklórnej skupiny Hájiček z Chrenovca-Brusna. Typické sellácke tance z okolia Trenčína a Mníchovej Lehoty, ako aj nádherné spevy priniesli členovia folklórneho súboru Trenčan z Trenčína. Najmladším účinkujúcim bol detský folklórny súbor Radosť z Trenčína, ktorý sa za 46 rokov pôsobenia prepracoval medzi popredné detské folklórne súbory na Slovensku.
Folklórna skupina Dolina z Omšenia a folklórna skupina Limbora z Prečína zaspievali piesne z Omšenia a Prečína.
Putovanie po Trenčianskom kraji pokračovalo v Púchovskej doline. Obce tejto doliny majú bohatú folklórnu tradíciu. Ukážku cepového tanca z Púchovskej doliny predstavil folklórny súbor Váh z Púchova.

Fašiangové obdobie je obdobím zábav, radosti a veselosti. To, ako ich prežívajú v Záriečí, predstavila folklórna skupina Záriečanka.

Viacgeneračné zoskupenie folklórnej skupiny Podžiaran z Papradna sa predstavilo piesňami, ktoré sa niesli a ozývali dolinami Javorníkov. Darina Hikaníková a Ema Šmulíková sú laureátkami celoštátnej súťaže Videčanova Habovka a zaspievali pieseň K horám, slunénko, k horám.

V oblasti Javorníkov sme zostali aj v závere programu. Folklórny súbor Považan z Považskej Bystrice ukázal jedinečné rekonštrukcie tancov z Brvnišťa. Sólistka folklórneho súboru Ľubomíra Haroníková a ľudová hudba získali zlatého pásmo v celoštátnej súťaži hudobného folklóru 2019.

Vďaka všetkým prítomným mohol byť nedeľný folklórny podvečer v púchovskom divadle benefičný. Výťažok zo vstupného bude použitý na liečbu chorej Lindy.

(Zdroj fotografií: Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici)

Tento článok bol zverejnený 25. 2. 2020.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.