Úvod » Aktuality » Divertimento musicale 2023

Divertimento musicale 2023

Divertimento musicale 2023
Divertimento musicale sa bude po prvýkrát konať v priestoroch dych berúcej Synagógy v Lučenci, zúčastní sa na nej 12 súťažných telies.

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka neprofesionálnej inštrumentálnej hudby Divertimento musicale 2023 sa bude po prvýkrát konať v priestoroch dych berúcej Synagógy v Lučenci. Zúčastní sa na nej 12 súťažných telies a hudobní hostia.

„Jedinečné podujatie v Lučenci bude vyvrcholením 31. ročníka,“ vysvetľuje odborný pracovník NOC pre hudbu a spev Mgr. art. Michal Stahl. „Celoštátne kolo sa bude po prvýkrát v histórii konať v Lučenci, kde bude pre návštevníkov pripravený bohatý hudobný program. Veľmi sa tešíme zo spolupráce s hlavným organizátorom podujatia, ktorým je Novohradské osvetové stredisko v Lučenci.“

Program sa začne v piatok 16. júna o 17:00 hod. v Synagóge v Lučenci otváracím koncertom, na ktorom sa predstaví klavírne duo Devanas. Jeho koncertný program, ktorý bude tvoriť tvorba súčasných slovenských skladateľov a predstaviteľa slovenskej hudobnej moderny Jána Cikkera, bude obohatený o dielo talianskeho skladateľa prvej polovice 20. storočia Ottorina Respighiho.

Po otváracom koncerte bude vzápätí nasledovať prvý súťažný koncert v kategórii inštrumentálne zoskupenia od tria po noneto (I. a II. veková skupina), na ktorom sa predstaví 6 hudobných telies z celého Slovenska.

V sobotu 17. júna o 12:30 hod. bude podujatie pokračovať v Synagóge v Lučenci druhým súťažným koncertom šiestich orchestrov v kategórii inštrumentálne zoskupenia a orchestre nad 9 členov (I. a II. veková skupina).

Neoddeliteľnou súčasťou podujatia je už tradične aj rozborový seminár, počas ktorého odborná porota v zložení MMag. Konstantin Ilievsky, prof. Boris Lenko, ArtD., doc. Mgr. art. Adam Marec, ArtD., Mgr. art. Milan Oravec, ArtD., s predsedom doc. Mgr. art. Pavlom Tužinským, ArtD., odovzdá dirigentom a umeleckým vedúcim telies cenné rady a pripomienky s cieľom pomôcť ich umeleckému vývoju a rastu.

Celoštátna súťaž a prehliadka neprofesionálnej inštrumentálnej hudby Divertimento musicale 2023 vyvrcholí záverečným galakoncertom 17. júna o 19:00 hod. v priestoroch Synagógy v Lučenci. Hudobným hosťom bude medzinárodný komorný orchester Sinfonietta dell’Arte pod vedením Konstantina Ilievskeho s koncertnou majsterkou Anežkou Kara-Drmolovou. Ich program bude pozostávať z diel Ilju Zeljenku, Benjamina Brittena a Rolanda Dyensa a záver koncertu hosťa bude patriť spoločnej skladbe všetkých prítomných sláčikových nástrojov Páslo dievča pávy od Eugena Suchoňa v špeciálnom aranžmáne pre tento ročník Divertimento musicale od Mareka Fóru. Galakoncert bude spojený so slávnostným vyhlásením výsledkov a s prezentáciou skladieb, ktoré zúčastnení inštrumentalisti nacvičia počas workshopov, pričom v úlohe sólových interpretov sa predstavia aj členovia poroty.

Vyhlasovateľom, odborným garantom a hlavným partnerom celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálnej inštrumentálnej hudby Divertimento musicale je Národné osvetové centrum. Hlavným organizátorom celoštátneho kola je Novohradské osvetové stredisko v Lučenci. Partnermi podujatia sú: mesto Lučenec, TEATRO, SOLART, LUKUS, Synagóga v Lučenci, s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Ďalšie informácie o súťaži Divertimento musicale nájdete na webovej stránke www.nocka.sk v časti Súťaže a NU, na stránke Novohradského osvetového strediska v Lučenci  www.noslc.sk a na webovej stránke www.lukus.sk.

Tento článok bol zverejnený 7. 6. 2023 a naposledy aktualizovaný 9. 6. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.