Úvod » Súťaže a prehliadky » Divadlo a deti » Divadlo a deti 2022

Divadlo a deti 2022

Celoštátny festival neprofesionálneho činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla dospelých a mládežníckych divadelných súborov s inscenáciami pre deti sa opäť uskutoční v Rimavskej Sobote.

Počas dvoch júnových dní sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 80 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje inscenácie pred detským publikom i porotou. Po dvojročnej pauze spôsobenej pandémiou vystúpi šesť súťažiacich kolektívov :

  • Sociálne divadlo Hopi hope, Košice: CISÁROVE NOVÉ ŠATY
  • Bábkarský súbor dospelých BADIDO pri MsKS, Rimavská Sobota: BONI A ČIERNY SNEHULIAK
  • DS Zrkadlo, Kremnica: NEMÁM RÁD ARISTOKRATKY
  • Ochotnícke divadlo 3GD, Závažná Poruba: LOMIDREVO
  • Divadlo ALTERNA pri ZUŠ, Rimavská Sobota: HRIEŠNA KOPA
  • Divadlo Ľahostajňa, Bratislava: NAJVÄČŠIE CIGÁNSTVO

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná odborná porota aj detské fórum Agora, zložené zo žiakov dramatického odboru ZUŠ v Rimavskej Sobote. Víťazný kolektív získa nomináciu na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla Scénická žatva v Martine a na multižánrový festival TVOR•BA v Bratislave.

Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pripravili zaujímavé divadelné workshopy pod vedením pedagogičky a lektorky dramatickej výchovy Mgr. art. et BcA. Veroniky Kořínkovej. Dôležitou súčasťou festivalu je i stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných inscenácií na rozborových seminároch.

Spestrením programovej ponuky budú hosťujúce predstavenia profesionálnych divadiel na Nádvorí Čierny orol určené širokej verejnosti. Vo štvrtok 2. júna o 17.00 hod. sa predstaví bratislavské NevaDIvadlo s autorskou rozprávkou Cestoviny s vajcom, ktorá vznikla na motívy obľúbeného príbehu o vajci, ktoré išlo na vandrovku. O 20.00 hod. v bábkovej sále domu kultúry je pre dospelých naplánované interaktívne predstavenie DON KYCHOT inšpirované známym románom v podaní Potulného dividla J+T z Medzibrodu.

V piatok 3. júna o 17.00 hod. sa deti môžu tešiť na divadlo ZkuFraVon z Bratislavy a jeho najnovšiu inscenáciu Stvorenie sveta. Všetky predstavenia na festivale sú bezplatné a prístupné verejnosti.

Festival DIVADLO A DETI nadväzuje na 29-ročnú tradíciu celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky s rovnomenným názvom. Poslaním festivalu je podpora záujmu o divadelnú tvorbu pre deti, prezentácia a stretnutie tvorcov v tejto oblasti, vzdelávanie a výmena skúseností umelecko-pedagogického vedenia súborov a podpora stretávania neprofesionálnych tvorcov s profesionálnymi divadelníkmi.

Hlavným organizátorom festivalu je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote, odborným garantom je Národné osvetové centrum. Ďalšie informácie o festivale nájdete na http://www.domkultury-rs.skhttps://www.nocka.sk/divadlo-a-deti/.

Tento článok bol zverejnený 31. 5. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.