Úvod » Neprofesionálne umenie » Divadlo » Divadlo a deti 2019 – Rimavská Sobota

Divadlo a deti 2019 – Rimavská Sobota

Termín konania: 6. – 7. 6. 2019
Miesto konania: Dom kultúry, Rimavská Sobota
Organizátor: Mestské kultúrne stredisko, Rimavská Sobota
Vyhlasovateľ a odborný garant: Národné osvetové centrum z poverenia MK SR

Blíži sa XXVIII. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti Divadlo a deti, ktorý prináša do Rimavskej Soboty už po 19. rok hodnotné divadelné zážitky. Počas dvoch júnových dní (6. – 7. 6. 2019) sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 100 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou. Na tohtoročnej prehliadke privítame 7 súťažiacich kolektívov, ktoré do Rimavskej Soboty postúpili z krajských prehliadok:

• Divadlo Zelienka, o. z., Zvolen: Dvanásť mesiačikov,
• DS Lano pri ZUŠ J. Kresánka, Bratislava: Činohra,
• Divadlo Materinky, o. z., Šaľa: Pinocchio,
• Divadlo „A“ a Divadlo Shanti, o. z., Prievidza: Naša rozprávková ulica,
• Detský a mládežnícky detský súbor Eva, Čadca: Roztopašné kráľovstvo,
• Bardejovské divadlo, Bardejov: Adonis a jeho hosť,
• Divadlo poézie Čiapka, Michalovce: Čerti – zlodeji.

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná porota v zložení: MgA. Ján Hyža – predseda poroty, Mgr. art. Katarína Hitzingerová, ArtD., a Mgr. Marian Lacko. Svoje hodnotenie vyjadrí aj detské fórum Agora, zložené z malých divadelných ochotníkov pod vedením Mgr. art. Dany Turanskej, ArtD. Víťazný kolektív bude nominovaný na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla – Scénickú žatvu v Martine. Všetky predstavenia v rámci prehliadky sú bezplatne prístupné verejnosti.
Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre nich pripravili zaujímavý divadelný workshop, ktorý bude viesť lektorka Mgr. art. Martina Jánošíková, absolventka Katedry bábkarskej tvorby na VŠMU. Večer sa účastníci zabavia na jej storytellingu, ktorému sa venuje od roku 2014, a vedie aj kurzy rozprávania príbehov pre dospelých.
Dôležitou súčasťou postupovej súťaže a prehliadky Divadlo a deti, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných predstavení.
Spestrením programovej ponuky sú hosťujúce predstavenia. Prekvapením bude rozprávkový príbeh Alice z krajiny zázrakov maľovaný pieskom v podaní ruskej výtvarníčky Evy Aibazovej, ktorá je v súčasnosti jednou z najlepších umelkýň na svete v sandarte, piesočnej animácii. Jej predstavenie bude vo štvrtok 6. 6. 2019 o 17.00 hod. v divadelnej sále domu kultúry. Druhý deň bude predstavenie venované úplne najmenším divákom – deťom od pol roka do 4 rokov – a ich rodičom. Košické divadlo Haliganda, ktoré sa špecializuje na spomínanú cieľovú skupinu, zahrá v piatok 7. 6. 2019 o 17.00 hod. na nádvorí Čierneho orla predstavenie Farebný svet. Po interaktívnej edukačnej hre bude nasledovať veľký farebný workshop s množstvom kreatívnych prvkov pre deti aj rodičov.
Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa koná s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia.

Kontakty:
Mgr. Regina Špitálová Mgr. art. Alexandra Štefková, PhD.
MsKS, Rimavská Sobota Národné osvetové centrum, Bratislava
Tel.: 047 5621550 Tel.: 02 20471264
E-mail: msksrs@rsnet.sk E-mail: alexandra.stefkova@nocka.sk
www.kulturars.sk www.nocka.sk

Tento článok bol zverejnený 28. 5. 2019 a naposledy aktualizovaný 20. 1. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.