Úvod » Aktuality » Festival Cineama sa sťahuje do Kremnice. V súťaži sa predstaví 71 krátkych filmov z celého Slovenska

Festival Cineama sa sťahuje do Kremnice. V súťaži sa predstaví 71 krátkych filmov z celého Slovenska

Cineama 2024: Flower Factory, réžia Marek Tomajka, 2023
32. ročník postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby Cineama sa blíži k celoslovenskému finále. Uskutoční sa 6. - 8. septembra v kine Akropola v Kremnici.

32. ročník postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby Cineama sa blíži k celoslovenskému finále. Z rekordného počtu 424 prihlásených filmov prešlo sitom regionálnych a krajských kôl 105 snímok. Súťažný program celoštátneho kola z nich zostavila predvýberová komisia, v ktorej sa stretli filmárka Vladimíra Hradecká, strihač Peter Kotrha a kameraman a pedagóg Anton Szomolányi. Tvoriť ho napokon bude 71 krátkych filmov od autoriek a autorov od detského až po seniorský vek. Zastúpené budú všetky súťažné kategórie: animovaný, hraný, dokumentárny film a publicistika, videoklip a experiment.

Osemhodinový súťažný program bude ťažiskom festivalu, ktorý sa po štyroch nezabudnuteľných bardejovských ročníkoch sťahuje do Kremnice a o jeho organizáciu sa postará Pohronské osvetové stredisko. Festival Cineama sa uskutoční 6. – 8. septembra a zázemie mu vytvorí kino a kultúrne centrum Akropola Kremnica. Okrem filmových projekcií na ňom návštevníci a návštevníčky zažijú podnetné diskusie, tvorivé dielne, prednášky, filmový kvíz, koncert a party.

Sprievodný program 32. ročníka festivalu bude tematicky sústredený na zvukovú zložku audiovizuálnych diel a tvorivú prácu s ňou. Veríme, že upriamenie pozornosti na zvuk a hudbu podnieti uvažovanie o rozličných aspektoch a významoch, ktoré sú spojené so sluchovým vnímaním. Na workshopoch sprostredkujeme kúzlo klasického ruchovania filmov, pozveme návštevníkov na zážitkovú posluchovú prechádzku Kremnicou a zasvätíme ich do technických základov nahrávania a postprodukcie pre film. Pre najmenších pripravujeme detský filmový deň plný zábavných animovaných filmov a tvorivých dielní. Festivalovú atmosféru dotvorí koncert The Curly Simon a silent disco party v Zechenterovej záhrade.

Postupujúcim filmárom a filmárkam blahoželáme a spolu s nimi do kremnickej Akropoly srdečne pozývame každého, kto filmy tvorí alebo ich len rád sleduje a premýšľa o nich.

Tento článok bol zverejnený 1. 7. 2024.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.