Úvod » Aktuality » Festival amatérskeho filmu Cineama 2023

Festival amatérskeho filmu Cineama 2023

Cineama 2023
Festival amatérskeho filmu Cineama hľadí do budúcnosti.

Festival amatérskeho filmu Cineama predstaví výber 73 najlepších krátkych filmov z celého Slovenska. Predĺžený víkend v príjemnom prostredí Bardejovských Kúpeľov bude oslavou tvorivosti ľudí všetkých generácií, ktorí sa nakrúcaniu filmov venujú ako svojej záľube. Súťažný program doplnia špeciálne projekcie, workshopy, prednášky, obľúbený filmový kvíz, koncert a party. Jednotiacou témou tohtoročného sprievodného programu je budúcnosť filmu.

Festival sa uskutoční 15. – 17. septembra 2023 v kúpeľnom kine Žriedlo. Hlavným organizátorom podujatia je Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove, hlavným partnerom a odborným garantom je Národné osvetové centrum.

Cineama je celoštátna postupová súťaž amatérskej filmovej tvorby a vrcholné podujatie tohto druhu na Slovensku. Je určená deťom, mládeži aj dospelým, nie je tematicky vymedzená a koná sa každý rok. Filmy súťažia v kategóriách ako animovaný, hraný či dokumentárny film a publicistika, videoklip a experiment a na celoštátne kolo postupujú z regionálnych a krajských kôl.

V porotách celoštátneho kola sa stretnú filmárske a pedagogické osobnosti zo Slovenska aj zo zahraničia. Filmy autorov a autoriek nad 21 rokov budú hodnotiť režisér a výtvarník Andrej Kolenčík, režisér Martin Hnát a filmárka Vladimíra Hradecká. Detské a mládežnícke kategórie budú mať na starosti česká animátorka a expertka na filmovú výchovu Lucie Hlavicová, strihačka Vladimíra Vrbiňáková a filmár a lektor Stanislav Králik.

„31. ročník súťaže vyvrcholí podujatím, ktoré prvýkrát oficiálne voláme festivalom, hoci sme k festivalovému formátu postupnými dramaturgickými zmenami smerovali dlhšie. V našom ponímaní to znamená, že celoštátne kolo Cineamy sa otvára širšej verejnosti a ponúka inšpiratívny sprievodný program, ktorý sa viaže k audiovizuálnej tvorbe v neprofesionálnych podmienkach a zároveň vzdeláva a vedie k hlbšej reflexii filmu v nových súvislostiach,“ hovorí dramaturg festivalu Pavel Smejkal z Národného osvetového centra, ktoré je vyhlasovateľom a odborným garantom celej súťaže.

„Budúcnosť filmu ako leitmotív sprievodného festivalového programu reaguje na technologické a umelecké výzvy doby a súvisí s filmovým jazykom nastupujúcej generácie, ktorá je výrazne ovplyvnená novými audiovizuálnymi médiami, akými sú videohry alebo virtuálna realita. Tie svojou interaktívnou alebo imerzívnou povahou mladých ľudí často lákajú viac než kinematografia v jej klasickej podobe,“ vysvetľuje dramaturgička Debora Pastirčáková. Návštevníci a návštevníčky festivalu sa budú môcť zapojiť do workshopov zameraných na stále pomerne nové technológie ako 3D skenovanie alebo digitálny compositing, získať jedinečný zážitok zo sledovania oceňovaných interaktívnych filmov vo virtuálnej realite alebo hrania videoherných diel z produkcie bratislavskej VŠVU.

Na festivale sa opäť uskutoční aj inšpiračné a networkingové stretnutie Raňajky s filmovou výchovou. Tentoraz na nich budú prezentovať pripravovanú publikáciu Filmouka – sprievodca filmom a audiovíziou pre žiakov, učiteľov a rodičov jej spoluautorka Lucie Hlavicová z českej Asociácie pre filmovú a audiovizuálnu výchovu a prekladateľka Marka Staviarska.

Ďalšie informácie o súťaži Cineama nájdete na webovej stránke www.nocka.sk v časti Súťaže a NU, na stránke Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove www.hosbardejov.sk a vo facebookovej skupine Cineama.

Tento článok bol zverejnený 13. 9. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.