Úvod » Aktuality » Celoštátny festival Divadlo a deti 2023

Celoštátny festival Divadlo a deti 2023

Divadlo a deti 2023
Celoštátny festival neprofesionálneho činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla dospelých a mládežníckych divadelných súborov s inscenáciami pre deti sa opäť uskutoční v Rimavskej Sobote.

Celoštátny festival neprofesionálneho činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla dospelých a mládežníckych divadelných súborov s inscenáciami pre deti sa opäť uskutoční v Rimavskej Sobote.

Počas dvoch júnových dní sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 100 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predstavili svoje inscenácie detskému publiku i odbornej porote. Svoje inscenácie predvedie deväť súťažiacich kolektívov:

  • Sociálne divadlo HOPI HOPE, Košice: Snehová kráľovná
  • DS MALINOVÝ KOMPROMIS, Košice: O milionárovi, ktorý ukradol slnko
  • DS pri ZUŠ, Slovenská Ľupča: Peniažky
  • Divadlo GORCEK, Spišská Stará Ves: Soľ nad zlato
  • BARDEJOVSKÉ DIVADLO, Bardejov: Mačacia krajina
  • Ochotnícke divadlo 3GD, Závažná Poruba: O dvanástich mesiačikoch
  • Divadlo ALTERNA 2 pri ZUŠ, Rimavská Sobota: Dlhá, Široká a Bystrozraká
  • DIVADLO MLADÝCH, Lučenec: Cesta ku hviezdam
  • Divadlo GONG, Bratislava: Vačica, ktorá sa nesmiala

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná odborná porota aj detské fórum Agora, zložené zo žiakov dramatického odboru ZUŠ v Rimavskej Sobote. Členovia odbornej poroty môžu navrhnúť jednu víťaznú inscenáciu do programu festivalu Scénická žatva v Martine.

Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pripravili zaujímavý divadelný workshop pod vedením pedagogičky a bábkoherečky Mgr. art. Mariky Kecskésovej. Zaujímavá bude aj prezentácia knihy Denník storočnej dámy o histórii ochotníckeho divadla v Rimavskej Sobote, spojená s diskusiou. Dôležitou súčasťou festivalu je i stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných inscenácií na rozborových seminároch.

Spestrením programovej ponuky budú hosťujúce predstavenia profesionálnych divadiel na nádvorí Čierneho orla určené širokej verejnosti. Vo štvrtok 8. júna o 17.00 hod. predstaví Bábkové divadlo v Košiciach humorný i poučný príbeh o nebojácnej Kači, múdrom pastierovi a oklamanom čertovi s názvom Čert a Kača. V piatok 9. júna o 17.00 hod. sa deti môžu tešiť na divadlo ZkuFraVon z Bratislavy a jeho najnovšiu inscenáciu Stvorenie sveta. Všetky predstavenia na festivale sú bezplatné a prístupné verejnosti.

Hlavným organizátorom festivalu je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote, odborným garantom je Národné osvetové centrum.

Divadlo a deti 2023 program

Ďalšie informácie o festivale nájdete na http://www.domkultury-rs.skhttps://www.nocka.sk/divadlo-a-deti/.

Tento článok bol zverejnený 22. 5. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.