Úvod » Aktuality » Súťažná prehliadka neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš 2024

Súťažná prehliadka neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš 2024

Belopotockého Mikuláš 2024 titulka
Na 49. ročníku Belopotockého Mikuláša sa predstaví trinásť súťažných a dve hosťujúce inscenácie divadelných kolektívov z celého Slovenska.

Na 49. ročníku celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš 2024 sa na javisku Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši a v ECAV – súkromnej ZUŠ na Tranovského ulici predstaví trinásť súťažných a dve hosťujúce inscenácie divadelných kolektívov z celého Slovenska.

Postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš ponúka priestor na zviditeľnenie, konfrontáciu i vzdelávanie divadelným kolektívom z celého Slovenska. Tento festival si za takmer päťdesiat rokov svojho fungovania získal priazeň amatérskych i profesionálnych divadelných tvorcov. Podujatie láka divákov pestrou paletou divadelných žánrov – od tradičných hier z dedinského prostredia cez súčasné komédie až po autorské hry využívajúce moderné divadelné postupy. Počas štyroch dní majú diváci možnosť zoznámiť sa s výberom inscenácií, ktoré prešli sitom ôsmich krajských kôl súťaže a prehliadky. Inscenácie etablovaných súborov, ako divadlo KĽUD, D-štúdio, DISK, Divadlo mladých, Divadelný súbor Jána Chalupku, či mladých odvážnych kolektívov, ako Divadlo f*ACTOR, Divadlo P.A., divadlo RosArt, Falangir, tiež zohratej dvojice Potulné dividlo J+T, talentovanej tvorkyne Oľgy Žuraveľ a zaujímavých nováčikov zo súboru Divadelná jedáleň a Sološnícki divadelníci prinesú aktuálne témy, zamyslenia, ale i odľahčenie a sofistikovaný humor.

Dôležitou súčasťou prehliadky sú rozborové semináre, ktoré vedie odborná porota zložená z aktívnych profesionálnych divadelných tvorcov. Úlohou poroty, v zložení divadelný a filmový režisér Patrik Lančarič, teatrologička, pedagogička a dramaturgička Martina Mašlárová, režisérka a pedagogička Soňa Ferancová, herec a pedagóg Roman Hargaš a scénická a kostýmová výtvarníčka Zuzu Hudek, je poskytnúť súborom odborné hodnotenie inscenácií a konštruktívnu spätnú väzbu.

Okrem hlavného programu čakajú divákov zaujímavé sprievodné podujatia: hneď v úvodný deň festivalu originálna inscenácia Tri buchy a dvadsať šuchov účastníkov akreditovaného divadelného kurzu NOC, premietanie unikátneho filmu, ktorý vznikol k príležitosti 70. výročia NOC, a v piatok,   herecké trio Vanesa Hagyungová, Maragaréta Štofčíková a Tereza Ťaptíková, ktoré oživí na javisku citlivý príbeh o zložitosti vzťahov v predstavení Táto izba sa nedá zjesť.

49. ročník festivalu bude výnimočný aj vďaka svojej vzdelávacej časti. Počas dvoch rokov sa pod záštitou Národného osvetového centra uskutočnili dva akreditované divadelné kurzy pod názvom Tvorba divadelnej inscenácie. Lektormi prvého kurzu sú výrazné osobnosti slovenského divadelného života – režisér Jozef Krasula, režisér Patrik Lančarič a dramaturg a dramatik Peter Pavlac. Vo štvrtok 6.júna sa na javisku veľkej sály Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši ukončí dvojročná podnetná a radostná púť jeho dvadsiatich účastníkov. Budúci absolventi zavedú divákov festivalu do svojej divadelnej kuchyne prostredníctvom originálneho predstavenia Tri buchy a dvadsať šuchov, ktoré vzniklo spojením všetkých aktivít kurzu – od tvorby divadelnej etudy cez štúdium divadelnej histórie po vytváranie videoprezentácií. Počas festivalu sa bude zároveň konať stretnutie druhého akreditovaného divadelného kurzu Národného osvetového centra pod vedením tvorivých osobností – režiséra Dušana Vicena, dramatika, dramaturga a režiséra Karola D. Horvátha a dramatika a dramaturga Michala Ditteho. Širokej verejnosti ponúkne festival podnetný workshop Kritická dielňa javisko.sk pod vedením teatrologičky a šéfredaktorky online platformy pre neprofesionálne divadlo a umelecký prednes javisko.sk Diany Laciakovej.

Festivalové dianie bude opäť starostlivo a najmä humorne zaznamenané v obľúbenom festivalom denníku Bravó. Šéfredaktorkou festivalového denníka bude režisérka, redaktorka a pedagogička Zuzana Galková, redakcia bude pracovať v zložení Silvia Matejčíková, Matej Feldbauer, Matej Rumanovský a grafik Jaroslav Dvorský.

Vyhlasovateľ, odborný garant a hlavný finančný partner celoštátnej súťaže a prehliadky neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš 2024 je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR a hlavným organizátorom je Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Viac informácií o festivale nájdete na webovej stránke www.nocka.sk v časti Súťaže a NU a na webovej stránke Liptovského kultúrneho strediska www.lks.sk.

Tento článok bol zverejnený 30. 5. 2024.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.