Úvod » Neprofesionálne umenie » Divadlo » Výsledky súťaže Artúr 2019

Výsledky súťaže Artúr 2019

Cieľom súťaže Artúr je poskytnúť priestor pre vznik pôvodných dramatických textov a divadelných hier pre deti a mládež v slovenskom jazyku. Kritériami sú pozoruhodná a vhodne zvolená téma pre deti a mládež, adekvátna veková vhodnosť a rozsah textu, snaha o dramatickú výstavbu a budovanie dramatických situácií, ako aj inovatívny a originálny prístup v tvorbe pre deti a mládež.

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 10 dramatických textov, ktoré posudzovala desaťčlenná porota, pracujúca v zložení: Michal Németh, Mgr. art. Alexandra Štefková, PhD., Mgr. art. Martina Jánošíková, Mgr. MgA. Marek Godovič, PhD., doc. Barbora Krajč Zamišková, ArtD. (predsedníčka poroty).

Z tém dominovala ekológia, pôvodné rozprávky, ktoré autori prerozprávali s istou dávkou ozvláštnenia (prepis do nárečia, aktualizácia rozprávkových reálií, pripísanie novej postavy). Ďalšiu tematickú skupinu tvorili texty zo zvieracej ríše, ale aj reálny svet detí a mládeže.

Na základe hlasovania všetkých členov, porota rozhodla takto:

1. miesto Jozef Jenčo – Blchy na scénu!
2. miesto Marek Kendera – Ja a ty
3. miesto Matej Truban – Vlk na mesiaci

Text Blchy na scénu!, ktorý získal prvé miesto zaujal svojim humorom, zápletkou a zaujímavou témou „snaha o nesmrteľnosť a slávu“, ktorá bola prenesená do sveta bĺch. Inovatívnosť bolo cítiť v javiskovej realizácii, aj pri práci s jazykom. Porota ocenila aj záver hry, v ktorom autor netlačil na pointu. Pri vhodnej dramaturgii by z textu mohla vzniknúť vtipná javisková groteska.

Tento článok bol zverejnený 14. 6. 2019.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.