Úvod » Aktuality » Festival neprofesionálneho divadla Scénická žatva 101 – TS2

Festival neprofesionálneho divadla Scénická žatva 101 – TS2

článok: Scénická žatva 2023 950x500
Na Scénickej žatve bude aj Sex, bager a hudba z rokov na začiatku 21. storočia.

Ako herec sa tento rok na festivale Scénická žatva predstaví aj naozajstný žltý bager. V show robošov uvidíte, ako doslova prebieha práca na umeleckom diele. Na bagri sa v piatok 1. septembra privezie Duo Kyseli Krastafci, ktorých zábavné programy patria k špičke pouličného divadla na Slovensku. „Na dláždené námestie nás s bagrom mesto, pochopiteľne, nepustilo. Preto ak chcete bager vidieť, príďte pred Kino Moskva,“ upozorňuje na zmenu v programe programový riaditeľ festivalu Matej Moško.

Pre pamätníkov normalizácie bude zážitkom určite aj hosťujúca inscenácia divadelnej hry Pavla Kohouta Sex. Ochotnícky spolok Žumpa v tomto málo uvádzanom texte českého dramatika dáva divákom nahliadnuť do sveta pražských disidentov, ktorí v pražskej Stromovke budujú zemľanku.

Sprievodný program festivalu Scénická žatva bude tento rok hlavne v piatok a v sobotu, 1. – 2. septembra, keď martinské námestia naplní bohatý divadelný a umelecký program určený hlavne deťom. Chýbať nebudú divadelné predstavenia, filmové premietania ani tvorivé dielne. Dospelí diváci si každý večer budú môcť vypočuť koncert vážnejšej či populárnej hudby. Na úplný záver festivalu si Národné osvetové centrum pripravilo párty hudbu z rokov na začiatku 21. storočia v podaní kapely OuOus.

Scénická žatva, samozrejme, nie je iba o sprievodnom programe. Do hlavného divadelného programu sa každoročne dostanú iba tie najkvalitnejšie neprofesionálne divadelné inscenácie. V programe nechýbajú experimentálnejšie ani tradičné formy divadla, divadlo mladých či divadlo hrané deťmi. „Kto má rád drsnejšie divadlo a hrubší slovník, môže v sobotu prísť na Cholesterol v podaní divadelného súboru DISK či na Ženbu z Prievidze. Kto v divadle hľadá stopy našej vlastnej minulosti, nemal by si nechať ujsť inscenáciu No Land divadla dNO o vysídľovaní obcí pri výstavbe Oravskej priehrady. Ak chodíte do divadla na ,niečo, kde nenadávajú‘, oplatí sa prísť na Klopkanie čina Môjho skvelého brata Robinzona,“ vymenúva Matej Moško. Podrobný program festivalu nájdete na webovej stránke www.scenickazatva.eu

Nad 101. ročníkom festivalu Scénická žatva prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová a primátor mesta Martin Ján Danko.

Festival Scénická žatva je vrcholnou prehliadkou ochotníckeho divadla, na ktorej sa predstavia víťazné ochotnícke divadelné súbory a recitátori z celoštátnych postupových súťaží ako Belopotockého Mikuláš, Zlatá priadka, FEDIM či Hviezdoslavov Kubín. Festival organizuje Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach.

Tento článok bol zverejnený 25. 8. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.