Elena Bakošová
Pracovníci Národného osvetového centra pripravili hĺbkové rozhovory s pamätníkmi ochotníckeho divadla.

Elena Bakošová

V úryvkoch z rozprávania Eleny Bakošovej sa dozviete o histórii a vplyve Divadelného súboru Makyta, o založení a formovaní Detského divadelného štúdia Ochotníček a Bábkarského súboru D121, o psychologických metódach práce s deťmi, ale aj o divadle dospelých pre deti.

Elena Bakošová (1943) – dramatická autorka, režisérka, zakladateľka divadelných súborov Ochotníček a D 121 v Púchove, odborná pracovníčka pre detskú dramatickú tvorivosť v Národnom osvetovom centre

Michal Kováč Adamov

V úryvkoch z rozprávania Michala Kováča Adamova sa dozviete o jeho prvých krokoch na divadelných doskách, o zrode Scénickej žatvy, o jeho kľúčových spolupracovníkoch, o vzácnych hosťovačkách zo západného bloku, ale aj o dôležitosti dokumentácie a divadelnej muzeológie.

Michal Kováč Adamov (1930) – historik, múzejník a muzeológ, divadelník, dlhoročný odborný a vedúci pracovník Slovenskej národnej knižnice v Martine, námestník ministra kultúry SR

Vladimír Štefko

V úryvkoch z rozprávania Vladimíra Štefka sa dozviete o jeho iniciačnom divadelnom zážitku a stope ochotníckeho divadla v jeho vlastnom živote, o ideologizácii, úpadku a renesancii ochotníckeho divadla, o počiatkoch pôsobenia V. Štefka v oblasti ochotníckeho divadla a hľadaní špecifického prístupu k ochotníkom, či o jeho redakčnom vedení časopisu Javisko.

Vladimír Štefko (1942) – divadelný kritik a historik, teatrológ, šéfredaktor časopisov Javisko a Dialóg, hovorca prezidenta SR, riaditeľ Slovenského rozhlasu, profesor Vysokej školy múzických umení v Bratislave

Jaroslava Čajková

V úryvkoch z rozprávania Jaroslavy Čajkovej sa dozviete o tradícii umeleckého prednesu na Slovensku a jeho vývojových etapách, trendoch a inšpiratívnych osobnostiach, o histórii Hviezdoslavovho Kubína, ale aj o jej vlastných recitátorských začiatkoch a stope umeleckého prednesu v jej vlastnom živote.

Jaroslava Čajková (1957) – odborná pracovníčka pre umelecký prednes v Národnom osvetovom centre, šéfredaktorka časopisu Javisko, vysokoškolská pedagogička, lektorka, publicistka

Ján Rampák – Ten, ktorý vošiel do divadla zadným vchodom

Strávil na javisku 62 rokov. V jednom divadle. A hoci sa poetika a herci Divadelného súboru Kopánka v Trnave menili, tento herecký rytier zotrval. Bol inšpiráciou pre svojich kolegov – generačných súpútnikov, je príkladom pre súčasný súbor divadla. Nositeľ Ceny Jozefa Kronera za celoživotný prínos v hereckej tvorbe v neprofesionálnom divadle za rok 2008.

Jeden z najvýznamnejších ochotníckych hercov na Slovensku ukončil svoju hereckú kariéru na konci divadelnej sezóny 2023/2024 derniérou v inscenácii Cholesterol. Na slávnostnej rozlúčke mu režisér Blaho Uhlár venoval okrem príhovoru aj odpatetizované gesto úcty, obdivu a vďaky. Ten, ktorému sa poklonil aj Blaho Uhlár – Ján Rampák.

Tento článok bol zverejnený 16. 12. 2024 a naposledy aktualizovaný 18. 12. 2024.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.

Skip to content