Úvod » Aktuality » Odišiel Jan Císař

Odišiel Jan Císař

(Zdroj: Mirka Majorošová)

prof. PhDr. Jan Císař, CSc.

*28. 1. 1932 – †14. 4. 2021

Teatrológ, pedagóg, dramaturg, historik, divadelný kritik.

 

Český aj slovenský divadelný svet smúti. Zomrel profesor Jan Císař, významný český divadelný teoretik a historik, pedagóg, ktorý bol spojený s pražskou Divadelnou fakultou neuveriteľných 70 rokov.

Jan Císař absolvoval divadelnú dramaturgiu na DAMU v Prahe v rokoch 1951 – 1955. Okrem dramaturgie a teórie divadla vyučoval na svojej alma mater estetiku a dejiny českého divadla až do jesene 2019.

V rokoch 1960 – 1963 bol redaktorom legendárneho časopisu Divadlo, v roku 1963 sa stal šéfredaktorom Divadelních novin, ktoré sa za jeho vedenia rozšírili na Divadelné a filmové noviny. Články o teórii divadla a divadelnej kritike publikoval aj v ďalších odborných periodikách a dennej tlači.

Od 70. rokov pôsobil ako dekan fakulty a súčasne ako umelecký šéf Divadla J. Průchy v Kladne a riaditeľ Krajského divadla v Kolíně. V rokoch 1981 – 1985 bol dramaturgom činohry Národného divadla a pôsobil aj ako profesor a šéf Katedry réžie a dramaturgie na DAMU. V 90. rokoch viedol Katedru činoherného divadla, po roku 2000 Katedru teórie a kritiky.

Jan Císař je aj autorom takmer dvoch desiatok teoretických publikácií. Od 70. rokov sa výrazne venoval aj amatérskemu divadlu. Vzťah profesora Císařa k amatérskym divadelníkom bol obdivuhodný a neúnavný. Prispieval do časopisu Amatérska scéna. Pre amatérskych divadelníkov napísal niekoľko publikácií. Zúčastňoval sa na mnohých krajských aj celoštátnych súťažiach ako porotca či lektor. Niekoľkokrát bol aj na Scénickej žatve v Martine.

Tandem dvoch profesorov, prof. Císař a prof. Štefko, je dodnes známy v Česku aj na Slovensku. Na ich hodnoteniach či diskusiách chceli byť nielen amatérski divadelníci.

Na 90. ročníku Jiráskovho Hronova v roku 2020 pokrstili Almanach Jiráskovho Hronova, ktorý pán profesor pripravil spoločne s Mgr. Lenkou Lázňovskou a PhDr. Milanom Strotzerom.

V roku 1985 bol vymenovaný za profesora, v roku 2019 mu bol udelený titul emeritného profesora.

Odpočívejte v pokoji, pán profesor!

Tento článok bol zverejnený 16. 4. 2021.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.