Úvod » Aktuality » Nedožité 75. narodeniny významného režiséra profesionálneho a ochotníckeho divadla Jozefa Bednárika

Nedožité 75. narodeniny významného režiséra profesionálneho a ochotníckeho divadla Jozefa Bednárika

(17. 9. 1947 Zeleneč – 22. 8. 2013 Bratislava)

Jozef Bednárik, divadelný, filmový herec a divadelný režisér mnohých divadelných druhov by sa dožil 75 rokov.

Bednárik patrí k najvýraznejším predstaviteľom moderného slovenského divadelníctva. S divadlom sa prvýkrát stretol v rodnom Zelenči, kde ochotnícke inscenácie režírovala jeho mama Rozália. Zásadný vplyv na jeho neobyčajné videnie divadelného sveta malo štúdium na škole umeleckého priemyslu. Potom vyštudoval herectvo na Divadelnej fakulte VŠMU a v roku 1971 a stal sa členom Krajového divadla v Nitre (dnes Divadlo Andreja Bagara).

Popri hereckej práci v nitrianskom divadle začal v polovici 70. rokov spolupracovať s ochotníckym súborom Z-divadlo v rodnom Zelenči. Bol jeho režisérom, ale aj hudobným dramaturgom, scénickým a kostýmovým výtvarníkom. Ako režisér geniálne odhadol schopnosti a možnosti neškolených hercov, ktorí boli ochotní napĺňať jeho predstavy. Nevytváral žiadne dôkladné psychologické kresby, ale dôraz kládol na štylizované – hravé herectvo.

Tento divadelný súbor priviedol na špičku amatérskej divadelnej scény na Slovensku (Zo života hmyzu bratov Čapkovcov, Shakespearov Koniec všetko napraví a Molinov Don Juan získali v rokoch 1977, 1978 a 1980 na Scénickej žatve v Martine najvyššie ocenenie – Cenu za tvorivý čin roka). Inscenácie v Bednárikovej réžii zaujali nielen v domácom slovenskom ochotníckom prostredí, ale aj na najprestížnejších medzinárodných divadelných festivaloch. S veľkým úspechom ich prezentovali na Jiráskovom Hronove, v Maďarsku, Rakúsku, Bulharsku, Juhoslávii, Nemecku, Japonsku (v Jokohame na prvom amatérskom festivale v Ázii), Taliansku, ZSSR a Belgicku a dvakrát na Svetovom festivale amatérskeho divadla v Monaku, kde vystupovali s Donom Juanom v roku 1981 a s Maupassantovou Guľôčkou v roku 1985.

V roku 2004 bola prvý raz na Scénickej žatve udelená Cena Jozefa Kronera za celoživotné dielo v oblasti hereckej tvorby neprofesionálnej herečke, dvornej herečke J. Bednárika, Štefánii Slobodovej, členke súboru Z-divadla. V roku 2003 Z-divadlo dostalo Poctu generálneho riaditeľa Národného osvetového centra.

O Jozefovi Bednárikovi si môžete vypočuť podcast Patrón ochotníkov – Jozef Bednárik z cyklu Ochotnícke príbehy, ktorý pripravilo Národné osvetové centrum.

FOTO: Ján Hučík, Z-divadlo pri DO SZM v Zelenči, Belopotockého Mikuláš 1976

Tento článok bol zverejnený 20. 9. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.