Úvod » Aktuality » S ľútosťou sa lúčime s nadšencom fotografie Igorom Šimkom (71)

S ľútosťou sa lúčime s nadšencom fotografie Igorom Šimkom (71)

Igor Šimko
Bol dlhoročným porotcom v celoštátnej postupovej súťaži amatérskej fotografickej tvorby AMFO, ktorej venoval aj posledné chvíle svojho života.

Pochádzal z Nižnej Slanej, no od roku 1978 pôsobil v Košiciach. Bol nielen vášnivým fotografom, ale aj dlhoročným porotcom v celoštátnej postupovej súťaži amatérskej fotografickej tvorby AMFO, ktorej venoval aj posledné chvíle svojho života.

Ing. Igor Šimko sám o sebe nehovoril, že je fotograf, no v knihe Dejiny slovenskej fotografie ho zaradili medzi dokumentárnych a výtvarných fotografov.

Na začiatku svojej tvorby sa venoval samostatným fotografiám, neskôr začal pracovať v cykloch a sériách. Medzi jeho obľúbené a dlhodobé námety patrili zátišia, kde aranžovaním prvkov v nezvyklom prostredí evokuje postupy surrealizmu. Architektúra je ďalšou témou, v ktorej sa snažil priniesť nový pohľad na známe stavby, zdôrazňujúc jednoduchú krásu ich tvarov a hry svetla. Svojou fotografickou tvorbou a organizačno-výchovnou činnosťou zanechal hlbokú stopu vo fotografickej komunite. Ako porotca domácich aj medzinárodných fotografických súťaží a ako lektor fotografických dielní a workshopov pomáhal podporovať začínajúcich fotografov a rozvíjať ich zručnosti.

Tento článok bol zverejnený 18. 5. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.