Úvod » Aktuality » Filmy z projektu My Street Films SK opäť mieria na Jeden svet

Filmy z projektu My Street Films SK opäť mieria na Jeden svet

Ladislav Totkovič: Priateľ Pathan
Ďalší ročník projektu My Street Films SK, zameraného na tvorbu autorských dokumentárnych filmov, čoskoro vyvrcholí slávnostnou premiérou.

Ďalší ročník vzdelávacieho projektu My Street Films SK, zameraného na tvorbu autorských dokumentárnych filmov pre záujemcov a záujemkyne často bez predošlých skúseností s nakrúcaním, čoskoro vyvrcholí slávnostnou premiérou. Uskutoční sa 4. novembra o 19.00 v bratislavskej A4 – Priestore pre súčasnú kultúru ako súčasť programu medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.

V priebehu ôsmich mesiacov účastníci a účastníčky projektu rozvíjali pôvodné námety do podoby krátkych filmov. Využili pri tom tri víkendové workshopy a priebežné konzultácie s lektorskou trojicou, ktorú tento rok tvorili Barbora Sliepková, Adam Hanuljak a Marek Kuboš. V záverečnej fáze mali k dispozícii tiež strihového konzultanta Maroša Šlapetu.

Kolekcia je tematicky rôznorodá: citlivé nahliadnutie do izolovaného života rehoľnej sestry, filmová esej o význame a podobách domova, tichá impresia o plynutí času v starobe, intímna denníková reflexia skúsenosti so spoluzávislosťou, dokumentárne portréty etnického Paštúna či mladej strážkyne prírody. Autori a autorky sa dotkli aj aktuálnych tém, ako je problém nadprodukcie a tvorby odpadu či otázka dôveryhodnosti informácií v kontexte vývoja umelej inteligencie. Filmy tohto ročníka sa pomaly odkláňajú od lokálnych perspektív a otvárajú témy, ktoré majú globálnejší charakter.

Súčasťou premiéry bude aj vyhlásenie ocenenia My Street Films SK Award, o ktorom rozhodne porota zložená z koordinátorky filmového programu festivalu Jeden svet Kataríny Gališinovej, filmového strihača a minuloročného lektora projektu Petra Kotrhu a Kateř Tureček, ktorý sa venuje filmovej teórii a réžii. Po projekcii bude nasledovať Q&A s autorstvom a lektorstvom. Tešiť sa môžete aj na premiérovú afterparty, na ktorej zahrá hudobný producent a DJ Isama Zing.

Hlavným organizátorom a odborným garantom projektu My Street Films SK je Národné osvetové centrum. Ďalšie informácie o projekte nájdete na webovej stránke www.mystreetfilms.nocka.sk a na facebookovej stránke My Street Films SK.

Tento článok bol zverejnený 30. 10. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.