Úvod » Neprofesionálne umenie » Hudba » FestMlaDych pozná svojich víťazov

FestMlaDych pozná svojich víťazov

Cez víkend 10. až 11. novembra 2018 sa v kultúrnom dome v obci Dolná Súča konala nová celoštátna postupová súťaž a prehliadka detských a mládežníckych dychových hudieb. Vybrať víťazov nebolo jednoduché, pretože sa prihlásilo 6 detských a 2 mládežnícke orchestre, spolu okolo 300 súťažiacich zo 7 krajov.
Predsedom odbornej poroty bol Adam Hudec, známy slovenský hudobník, skladateľ, spevák a propagátor slovenskej dychovej hudby doma i v zahraničí, ktorý bol v rokoch 1975 až 1995 umeleckým vedúcim populárnej Malokarpatskej kapely. Členov poroty tvorili dirigenti, pedagógovia a vynikajúci hudobníci z Považskej Bystrice, Trenčína a Košíc – Michal Bróska, Ludvík Soukup a Peter Schürger. Nad súťažou dohliadal tajomník poroty, dirigent a umelecký vedúci dychovej hudby Vištučanka Pavel Špaček. Porota okrem bronzového, strieborného, zlatého pásma CUM LAUDE (majster súťaže) udelila aj ďalšie osobitné ceny a ocenenia.
Po slávnostnom vyhodnotení nasledoval odborný seminár, na ktorom si súťažiace orchestre vypočuli pripomienky a dobre mienené rady od každého člena poroty. Na druhý deň v nedeľu po slávnostnej omši a odhalení pamätnej tabule padlým v I. svetovej vojne sa uskutočnil na námestí v Dolnej Súči spoločný Monsterkoncert víťazov FestMlaDych.
Súťaž z verejných zdrojov podporil hlavný partner projektu Fond na podporu umenia a odborne ju zastrešil vyhlasovateľ Národné osvetové centrum. Hlavní organizátori podujatia Trenčianske osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, Obecný úrad v Dolnej Súči a spoluorganizátor ZDHS s predsedom Vladimírom Dianiškom sa tešia nielen z novej tradície, ale aj na ďalšie mladé talenty, ktoré prídu na FestMlaDych o dva roky.

Výsledky súťaže

Video z podujatia

Tento článok bol zverejnený 21. 11. 2018 a naposledy aktualizovaný 21. 4. 2022.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.