Úvod » Aktuality » Celoštátna postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla mladých FEDIM 2023

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla mladých FEDIM 2023

FEDIM 2023 ilustračný obrázok
Celoštátne kolo postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálneho divadla mladých FEDIM 2023 sa bude opäť konať v Tisovci.

Mladí sú drzí. Nie, nie v zlom a nie zle.
Mladí sú drzí. V dobrom a dobre.
Mladí by mali byť drzí. Dobre a pre dobrú vec.

Tisovec je už po 8. krát miesto spojené s divadlom mladých. Na festivale vystúpia divadelníci a divadelníčky s najlepšími inscenáciami skoro z celého Slovenska, ktoré postúpili z krajských prehliadok.

Tohtoročnou novinkou je aj vizuál festivalu, ktorý pripravil Jaroslav Dvorský. Autor sa inšpiroval tým, čo je pre FEDIM jedinečné.

Silou mladej generácie je jej hlas. Hlas, ktorý by nemal byť tichý, hlas, ktorý by malo byť v spoločnosti počuť a ktorý by mal byť počutý. Na mladých stojí budúcnosť, budúcnosť divadla, spoločnosti, sveta. Bez inšpiratívnych viet a klišé. Na mladých záleží a mladým záleží tiež.

Čo majú spoločné fotografie inscenácií z predošlých ročníkov FEDIMu? Ústa. Ústa dokorán. Ústa, ktoré nemlčia, ktoré kričia: „Sme tu a záleží na nás!“ Týmito slovami sa Jaroslav Dvorský prihovára účastníkom vo festivalom bulletine.

Súťažné inscenácie bude hodnotiť odborná porota v zložení: režisérka, dramatička a pedagogička Mgr. art. Katarína Hitzingerová, ArtD., režisérka Mgr. art. Alena Weisel Lelková, režisérka, dramaturgička a pedagogička Mgr. art. Zuzana Galková, ArtD., divadelná režisérka a lektorka Mgr. art. Naďa Uherová, ArtD., a divadelný dramaturg MgA. Jakub Molnár. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia sú už tradične aj rozborové semináre, kde budú členovia a členky odbornej poroty diskutovať priamo s divadelnými súbormi, radiť im, čo zlepšiť, a motivovať ich k ďalšej tvorbe.

Ani tento rok na FEDIM-e nebude chýbať festivalový denník, ktorý bude humorne mapovať celé podujatie pod vedením šéfredaktora Sama Trnku a redaktorov Mira Dacha a Mateja Feldbauera.

Vyhlasovateľom, odborným garantom a hlavným partnerom celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálneho divadla mladých FEDIM je Národné osvetové centrum. Hlavným organizátorom celoštátneho kola je Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote.

Ďalšie informácie nájdete na webovej stránke www.nocka.sk v časti Súťaže a NU, na stránke Gemersko-malohontského osvetového strediska www.gmos.sk a na facebookovom profile FEDIM.

FEDIM 2023 programový plagát

Tento článok bol zverejnený 30. 5. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.