Úvod » Aktuality » 17. Európska noc výskumníkov opäť aj v priestoroch NOC

17. Európska noc výskumníkov opäť aj v priestoroch NOC

Európska Noc výskumníkov 2023 1200x628 článok
Festival vedy, najväčšia celoeurópska iniciatíva zameraná na popularizáciu výskumu a inovácií opäť aj v NOC: vedecké stánky vo foyer a 11 prednášok vo V-klube.

Národné osvetové centrum je aj v roku 2023 hrdým podporovateľom Európskej noci výskumníkov. Na Slovensku sa koná každoročne už od roku 2007 v posledný septembrový piatok. V tento deň sa podujatie súbežne koná až v 25 krajinách.

Cieľom podujatia je priblížiť prácu vedcov, dosiahnuté výstupy a možnosti ich reálneho uplatnenia v každodennom živote širokej verejnosti. Zároveň je to snaha lepšie pochopiť význam a vplyv práce výskumníkov a inovátorov na životy mnohých ľudí. Osobitým cieľom je podpora mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru.

Už 29. septembra sa môžete tešiť na pestrý program prednášok a vedeckých stánkov. Vo foyer NOC budete mať možnosť zastaviť sa pri vedeckých stánkoch a vyskúšať si roboty z FIRST LEGO League, interaktívne prírodovedné pokusy alebo objavovať vesmír prostredníctvom virtuálnej reality a mnoho ďalšieho. V priestoroch legendárneho V-klubu bude pre vás počas celého dňa pripravená séria 11 prednášok venujúcich sa rozmanitým témam ako vzdelávanie, technika, ale aj spoločnosť a kultúra. Tešiť sa môžete napríklad na prednášky Virtuálna realita v zdravotníctve: Naozaj mi môže pomôcť?, Vedomie hľadajme skôr u rastlín ako v AI alebo Láska a (ľúbostné) vzťahy z pohľadu vedy.

Európska noc výskumníkov sa uskutoční simultánne v piatich mestách, a to v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Poprade. Kompletný program a všetky lokality nájdete na webovej stránke www.nocvyskumnikov.sk a na sociálnych sieťach.

Vstup voľný.

Tento článok bol zverejnený 25. 9. 2023 a naposledy aktualizovaný 27. 9. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.